Astana’yı gezdiktan sonra, sırada Kazakistan’ın eski başkenti Almati vardı. Almati 2 milyona varan nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Çin sınırına yakın olduğu gerekçesiyle 1997’de başkent statüsünü kaybetmiş ve onun yerini Astana almış. Buna rağmen Orta Asya’nın bu en gelişmiş kozmopolit şehri, günümüzde ülkenin iş, ekonomi, kültürel ve sosyal merkezi.

Almati, Astana’nın yaklaşık 1250 km kadar güneyinde, Kırgızistan sınırına yakın konumda bulunuyor. Kazakistan’dan Kırgızistan’a geçeceğim için, turuma önce Astana’dan başlamıştım. Şimdi de buradan Almati’ye geçecektim. Yol uzun olduğu için otobüsle yolculuk zor olurdu. Geriye uçak ve tren alternatifi kalıyordu. Tren yolculuğunu severim. Yolda giderken değişik manzaralara da tanıklık edersiniz. Bu yüzden yataklı trenle gitmeye karar verdim. Biletimi Türkiye’deyken internetten (tickets.kz adresi) satın aldım. Bilet fiyatı 3567 KZT (o günkü kurla yaklaşık 20 USD). Astana’da iki tren garı var. Almati’ye trenler şehrin kuzey tarafındaki eski gardan kalkıyor.

Tren saat 10.15’de hareket etti. Yolculuk 24 saat sürüyor. Ertesi gün saat 10.00 gibi Almati’de oluyor. Her kompartıman dörder kişilik. Benim bulunduğum kompartımanda bir Astanalı genç kız ile iki Kırgız genç vardı. Kırgızlar Astana’daki bir maden ocağında çalışıyorlarmış. Tatil için ülkelerine dönüyorlardı. Çat pat İngilizce konuştukları için zorlukla anlaşıyorduk. Ama yine de bu uzun yolculukta canımız sıkılmasın diye ara sıra sohbet ettik. Yol boyunca karlı bozkırları, çevredeki dağları seyrettim. Yalnız benim gibi bir tren yolculuğu yapmayı düşünenlerin, trenin pek konforlu olmadığını bilmesi gerekir. En son sene başında Ankara’dan Kars’a giderken uzun bir tren yolculuğu yapmıştım; yine 24 saat kadar. Ama tren buna göre çok daha konforlu ve rahattı. Bu tren beklediğimden kötü çıktı. Bir kere restoranı yok. Bu yüzden trenle seyahat etmeyi düşünenlerin yanında yiyecek bir şeyler getirmesi gerekir. Yalnız daha hızlı bir tren daha varmış. Fiyatı buna göre çok daha yüksek; o tren daha çabuk varıyormuş. Gidecek olanların onu da araştırmasını öneririm.

kazakistan - 17.jpg

Gece biraz olsun yatakta uyuyarak dinlendim. Sabah tren Almati’ye vardığında, burada da hava sıcaklığı Astana’dan pek farklı değildi. Aslında Astana’ya göre daha az soğuk olan bir şehir. Ama bugünlerde hava tüm yurtta soğuk ve kar yağışlı. Yolda geçtiğimiz yerlerin çoğunda kar vardı.

Almati’de de iki tren garı var. Benim indiğim Almati 1. Bir de Almati 2 diye bir diğer tren garı mevcut. Buradan kalacağım D’Rami adındaki otelime mesafe 8,5 km kadar. Taksiyle otele kadar geldim. Ödediğim ücret 2000 KZT. Pazarlık yapmadan tren garından taksiye kesinlikle binmeyin. Turist olduğunu anladıklarında, yüksek fiyat söyleyen taksiciler var.

Otelim kentin merkezi sayılabilecek bir yerde, birkaç odası olan küçük bir otel. Yalnız personeli yardımcı olmak için elinden geleni iyi niyetle yapıyor; tıpkı Astana’daki otelim gibi. Her ikisinden de memnun kaldım. Rahatım iyiydi.

Otele yerleşmenin ardından hiç vakit kaybetmeden önce yakındaki güzel bir kafede kahvaltı ettim ve ardından şehri gezmeye başladım. Arada kar atıştırsa ve hava oldukça soğuk olsa da, bu şartlarda gezmek zorunda olduğumu biliyordum.

kazakistan - 25.jpg

Modern ve fütürist dediğimiz mimari tarzın hakim olduğu bir şehirden, eski ve tarihi bir şehre gelmiştim. Almati de yapılar daha eski. Kent 1854 yılında kurulmuş. Rusların doğuda sınır kalesi olarak kurduğu bir şehirmiş burası. O zamanlar Kazaklar hala göçebeymiş.
Şehirdeki gezime önce otelime yakın bir mesafede bulunan Panfilov Park’tan başladım.

Gezilecek Yerler    : 

*Panfilov Park    :

Oldukça büyük bir alanı kaplayan bu park, her yaştan insanın sıkça gittiği Almati’nin en popüler gezinme yeri. Parka Panfilov kahramanlarının ismi verilmiş. Almati piyade birliğinin 28 askeri, 1941’de Moskova’nın dışındaki Panfilov kasabasında Nazi tanklarına karşı savaşırken ölmüşler. 2.Dünya Savaşı dehşetinin anısına, Zenkov Katedrali’nin doğu tarafında bir Sovyetler Birliği haritası üzerinde 15 Sovyet Cumhuriyetini temsilen, askerlerin tasviri yapılmış. Buradaki siyah renkteki anıtın önünde 1.ve 2.Dünya Savaşı anısına sönmeyen bir ateş yanmaktadır.

kazakistan - 18.jpg

Parkta dolaşırken bir kadın güvercinlere yem veriyordu. Bu nedenle çok sayıda güvercin etrafımı sardı. Bu kuşlar insanlara o kadar alışkınlar ki, başıma, omzuma konuyorlardı.

kazakistan - 19.jpg

 

*Zenkov Ortodoks Katedrali   :

Panfilov Park’ında yer alan Zenkov Katedrali (İsa’nın Göğe Yükselişi Katedrali olarak bilinir), Almati’de görülebilecek en güzel yapıların başında geliyor. 1907’de tamamlanan katedral, dünyadaki en uzun ikinci ahşap yapıymış. Son derece etkileyici bir mimariye sahip. Adını mimarı Zenkov’tan alıyor. Tasarımı da Ukrayna barok mimarisinin ürünü.
1917’deki Rus devriminin ardından Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Müzesi olarak hizmet veren yapı, 1973’de başlayan restorasyon çalışmalarının 1997’de tamamlanmasıyla yeniden katedral olarak ibadete açılmış.
İç tasarımının da çok güzel olduğu söylenen katedral o günlerde restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olduğundan ne yazık ki içini gezemedim.

kazakistan - 20.jpg

 *Merkez Devlet Müzesi :

Cumhuriyet Meydanı’nın yaklaşık 300 metre yukarısında yer alır. Kazakistan’ın en görülmeye değer müzesidir. Bu müzede Kazakistan tarihini buluruz. Bronz Çağındaki gömülerden başlayarak göçebe kültürüne ve oradan da günümüzdeki iletişim çağına ve Astana’nın başkent olmasına uzanan tarih sergilenir. Müzede toplam 300 bin fazla eser sergilenmektedir.

Müzeye giriş ücreti 100 KZT. Bunun içine arkeoloji, etnografya ve tarih gibi bölümler dahil.

Ama bazı bölümlere ekstra ücret ödeyerek giriliyor. Örneğin altından yapılma değerli sanat eserlerinin sergilendiği bölüm için 1300 KZT ödemeniz gerekiyor.

kazakistan - 21.jpg kazakistan - 22.jpg

 *Cumhuriyet Meydanı  :

Resmi törenlerin, açık hava etkinliklerinin, kutlamaların gerçekleştiği kentin ana meydanıdır. Meydanın ortasında Bağımsızlık Anıtı yer alır. Bu anıtın tepesinde bir Kazak figürü olan Altın Adam heykeli görülmektedir.

Astana başkent olmadan önce bu ünvana sahip Almati’nin yönetim merkezi bu meydanın çevresindeydi. Devlet Başkanının Rezidansı ve diğer hükümet binaları gibi…

*Zhibek Zholy Caddesi  :

Kentin ana yaya yoludur. Moskova’daki Abrat Caddesi’nin bir diğer versiyonu gibi. Kafeler, mağazalar, dükkanlar sıralanır. Bir alışveriş yeri olan iki katlı Green Market bu cadde üzerindedir.

*Merkez Cami   :

Green Market’ın biraz ilerisinde yer alan bu cami, Almati’nin en güzel camisi. 1999 yılında inşa edilmiş olan bu cami,  kubbesi ve minareleriyle dikkat çekiyor.

kazakistan - 23.jpg

 *Halk Müziği Aletleri Sanat Müzesi :

1908 yılında yapılmış bu ahşap yapının mimarı, katedralin de mimarı olan Zenkov’tur. Panfilov Parkın doğu ucunda yer alan bu müze, kentin de en orijinal müzesidir. Müzikle uğraşanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Burada geleneksel Kazak müzik aletlerinin yanı sıra, Türk, Özbek ve Kırgız halk müzik aletleri bulunmaktadır.

*Kök-Töbe   :

Almati’ye yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında geliyor. İlk gün kar yağışı yoğun olduğu için, bu tepeye çıkışı bir sonraki güne bırakmıştım. Şansıma o gün güneş açtığı için, kentin güney doğu kısmındaki 1100 metrelik tepeden çok güzel fotoğraflar çektim. Buradan gerek kentin, gerekse dağların muhteşem bir panoramik görüntüsü gözler önüne seriliyordu.

Buraya ulaşmanın en iyi yolu aslında teleferik. Ama o gün nedense teleferik çalışmıyordu. Belki hava şartlarından dolayıdır, bilemiyorum. Ben de bu durumda diğer alternatif olan otobüsle buraya ulaştım. Otobüsten indikten sonra ise, gidiş-dönüş 500 KZT ödeyerek sürekli gidip gelen minibüsle (shuttle bus) birkaç dakikada tepeye ulaşıyorsunuz.
Yukarıda kafe, restoran, hediyelik eşya mağazası, çocukların oynama alanı gibi yerler var.

kazakistan - 24.jpg

Almati’de Alışveriş    :

En popüler alışveriş caddesi kentin kuzeyindeki Gogol Street. Bu caddede pek çok markanın satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Diğer bir alışveriş caddesi, Gogol Street’e paralel olan bir üst cadde Zhibek Zholi. Semt pazarlarının da kurulduğu caddede yerel lezzetler ve el işi ürünlerinin satıldığı mağazaları görebilirsiniz. Sebze meyveden ete, kuruyemişe, çiçeğe kadar kadar envahi çeşit ürününün satıldığı, iki katlı Green Market bu cadde üzerinde bulunuyor.

Astana’daki kadar çok sayıda olmasa da,  Almati’de de Mega Center Almaata, Silk Way City, Ramstore ve Tsum gibi büyük alışveriş merkezleri var.

Almati’de Yeme – İçme  :

Almati’de Gürcü mutfağını en iyi şekilde temsil eden Daredzhani adlı restoranı tercih ettim. Bu tipik Gürcü restoranında yemeklerin lezzeti gayet yerindeydi. Restoranın ambiyansı ve servisini de çok beğendim. Garsonların bazıları İngilizce konuşuyorlardı. Kesinlikle Almati’ye gelecek olanlara tavsiye edebileceğim bir restoran. Bir Gürcü spesialitesi olan Katçapuri’yi mutlaka denemelisiniz. Et yemekleri de çok lezzetli. Bir de şarap içmeyi sevenlere, Gürcü şaraplarını tatmalarını öneririm.

Diğer tercih edilebilecek iyi restoranlar arasında bir Rus restoranı olan Gosti, özellikle steaklerinin çok lezzetli olduğu Line Brew var.

 

 

Write A Comment

error: