Manila’dan bir sonraki durağımız Bohol Adası oldu. Manila’nın güneyinde kalan bu adaya Philippines Airlines (Pal Express) ile uçtuk. Uçuş yaklaşık bir saat sürdü. Uçak adanın merkezi olan Tagbilaran’a iniyor. Havalimanına çok yakın olan Tagbilaran limanı çevresindeki bir otelde ya da Bohol Adası’na bir köprüyle bağlanan, yaklaşık 15 km mesafedeki sayfiye yeri Panglao Adası’nda kalabilirsiniz.

Son derece güzel olan bu adaya gelenlerin, yerel bir acenteyle anlaşıp, adada tam gün tur yapmasını öneririm. Biz, Coordinetas Tours and Travel adlı acenteden özel tur aldık ve organizasyonlarından çok memnun kaldık. Tur fiyatı kişi başı 2700 Php idi.

Adada Gezilecek Yerler :

* Chocolate Hills  (Çikolata Tepeleri) :

Tur sırasında adada göreceğiniz en güzel yerlerinden biri. Bu bölgede 1268 adet tepe olduğu söyleniyor. Bu konik tepelerin yükseklikleri 40 ila 120 metre arasında değişiyor. Bu tepeleri terastan seyretmek için 220 basamağı tırmanmak gerek. Doğrusu buna değiyor. Buraya çikolata tepeleri denmesinin nedeni, kubbe şeklindeki çimen kaplı bu kireçtaşı tepelerin kuru sezonda (Mart-Mayıs dönemi) kahverengine bürünerek çikolata rengini andırması.

* Tarsier Sanctuary   :

“Cadı Maki” diye bilinen Tarsier adındaki hayvanın anavatanı bu adadaki Corella kasabası. Dünyanın en büyük gözlü, uzun ayaklı, ağaçlarda yaşamını sürdüren, gündüz dinlenen ve gece aktif olarak böcek avlayan Tarsier’i ağaçlarla, bitkilerle kaplı doğal yaşam alanında gördük. Sessiz bir ortamda yalnız yaşayan bu özel hayvanlar burada koruma altına alınmışlar. Ünlü sinema yönetmeni Spilberg’in E.T. filminde bu hayvandan esinlendiği söyleniyor.

 

* Barclayan Kilisesi  :

Tur sırasında göreceğimiz, ilk kez 1596 yılında inşa edilmiş çok güzel bir tarihi manastır-kilise. 1727 yılında mercan taşından yeniden yapılmış.

* Loboc Nehir Turu  :

Loboc nehrine inerek sala biniyor ve öğle yemeğimizi bir saat süren bu nehir turu sırasında yiyoruz. Yemyeşil bir doğa manzarası içinde yapacağımız bu nehir yolculuğunda, yerel halk tarafından sergilenen dans ve şarkılara da tanıklık ediyoruz. Son derece keyif aldığımız ve doğasına hayran kaldığımız bir yer oldu.

Ayrıca Bohol turu sırasında Blood Compact Shrine Anıtı ile Kelebek Çiftliği de ziyaret ediliyor.

* Bohol’de Yeme – İçme  :

Öğle yemeği için, adanın merkezi Tagbilaran’a yaklaşık 20 km mesafedeki, Panglao Adası üzerinde (Tawala mevki) yer alan Giuseppe Pizzeria’yı öneririm. Buraya bizim yaptığımız gibi bir taksiyle anlaşıp yarım saatte ulaşabilirsiniz. Gerçekten pizzalar İtalya’nın iyi pizzacılarını aratmayacak kadar başarılı. O yolu gitmeye değiyor; hem de böylece adanın diğer taraflarını görmüş oluyorsunuz.

Akşam yemeği için önerim, Tagbilaran merkezdeki, Filipin mutfağından spesialitelerin sunulduğu bir aile lokantası olan Gerarda’s . Yemeklerin lezzetli olduğu, hoş bir  mekan.

Write A Comment

error: