Boracay, bence Filipinler’in en güzel adası. Ada oldukça küçük; yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde. Turistlerin en çok tercih ettiği adaların başında geliyor. Burada her ülkeden turiste rastlayabiliyorsunuz; özellikle Çinliler ve Uzak Doğulular çoğunlukta.

Adanın en güzel plajı, 4 kilometre uzunluğundaki White Beach. Adını bembeyaz kumlarından alıyor. Deniz burada gerçekten muhteşem. Eğer denizden faydalanmak ve keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız, bu adayı kesinlikle programınıza almalısınız. White Beach dışında, adanın çevresinde denize girebileceğiniz başka plajlar da var. Bunlardan biri de adanın en kuzeyindeki Puka Beach.

Boracay’da denize girmenin dışında farklı aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Tekneyle civardaki adalara düzenlenen şnorkel ve yüzme turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca dalış meraklıları için de turlar düzenleniyor.

White Beach üzerinde güneş çok güzel batıyor. Eğer isterseniz, gün batımında buradaki yelkenlilerle tur yaparak, gün batımının keyfini çıkarmak mümkün.

Gündüz olduğu gibi, akşamı da bir başka güzel bu adanın. Hemen plajın arkasındaki restoran, bar ve kafelerin çoğunda canlı müzik var. İnsanlar gecenin geç saatlerine kadar eğleniyorlar. Her şey o kadar güzel ki, insana ilk fırsatta bu adaya tekrar gelmeyi düşündürüyor.

Boracay Adası’nı programlarına alacak olanlar, buraya en az 3 gün ayırmalıdırlar.

* Boracay’a Nasıl Gidilir    :

Gerek Manila’dan, gerekse diğer adalardan buraya uçabilirsiniz. Biz Cebu Adası’ndan Philippines Airlines ile uçtuk. Uçuş yaklaşık 45 dakika sürüyor. Buraya Cebu Pacific Air adlı havayolunun da seferleri var.

* Boracay Adası’nda Ulaşım    :

Gelen uçaklar Caticlan Havalimanına iniyor. Havalimanına geldikten sonra, önce kısa mesafedeki rıhtıma bir araçla geliyorsunuz. Oradan da on dakikalık bir tekne turuyla Boracay Adası’na ulaşıyorsunuz. Adaya vardıktan sonra, gideceğiniz yere motorlu tricycle ile ulaşabilirsiniz. Zaten herkes bir yerden bir yere ulaşmak için, adada tricycle denen bu motorlu araçlardan yararlanıyor. Ücreti gideceğiniz yere göre değişiyor ama son derece ucuz.

Havalimanından itibaren bu organizasyonu yapan acenteler var. Kişi başı 500 Php karşılığı sizi otele kadar ulaştırıyorlar. Biz ilk kez geldiğimiz için böyle bir acente organizasyonuyla konaklayacağımız El Puerto Boracay adlı otele ulaştık. Ama dönüşü kendimiz planladık ve o zaman bize kişi başı 200 Php gibi düşük bir fiyata mal oldu.

* Boracay’da Yeme – İçme  :

Boracay Adasında yeme-içme konusunda çok fazla sayıda seçenek var. White Beach boyunca restoran, kafe ve barlar sıralanmış. Bu arada White Beach’e açılan dar sokaklarda da iyi yemek yiyebileceğiniz birçok restoran mevcut.
Bizim tercihlerimizden biri, üç bölüme ayrılan White Beach’in en güney ucundaki (Station 3) Cowboy Cucina oldu. Yemekleri lezzetliydi.
Yine White Beach’teki İtalyan spesialitelerinin olduğu Aplaya Beach Bar (Station 1’in sonunda) ve kaldığımız otelin yakınındaki Dos Mestizos adlı İspanyol restoranı yemekleri ve servisinden memnun kaldığımız diğer mekanlar oldu. Dos Mestizos’un deniz ürünlü paellası ve tapasları başarılıydı.
Taze balık ve deniz ürünlerinin tadına bakmak isteyenler, balık pazarından balık, karides, ıstakoz satın alıp, hemen yan tarafındaki birkaç masadan ibaret salaş lokantalardan birinde çok uygun bir fiyata pişirte bilirler. Böyle bir şeyi daha önce Sri Lanka’da denemiş ve denize karşı ahşap bir masada o gün yediğimiz karides ve balıktan büyük keyif almıştık; gerçekten çok lezzetliydi. Şimdi aynı şeyi Boracay Adasındaki Plata d’Boracay’da denedik ve yine müthiş keyif aldık.

Write A Comment

error: