Ronda’dan Cadiz’e tren bağlantısı yok. Sabah saatlerinde tek bir otobüs seferi olunca, saat 9.30’da kalkacak otobüse mutlaka yetişmemiz gerekiyordu. Otobüs yol üzerindeki birçok küçük kasabaya girip çıktığından, yaklaşık 150 kilometrelik yol 3,5 saat sürdü. Öğlen vardığımız Cadiz’in otobüs terminalinden kentin merkezindeki otelimize kısa bir yürüyüşle ulaştık. Bir gece konakladığımız Pension Espana’yı, odanın küçük olması dışında beğendik.

Cadiz, İspanya’nın güneybatısındaki bir liman kenti. İspanya’nın önemli bir limanı. Kentte gemi yapım üniteleri bulunuyor. Buradan düzenli olarak Kanarya Adaları’na feribot seferleri düzenleniyor. Atlantik Okyanusu’na yüzünü çevirmiş, kendi adıyla anılan körfezde yer alan Cadiz’in her tarafından denize ulaşılıyor. Santa Catalina ve San Sebastian kaleleri arasında yer alan güzel bir kum plajı var. Playa de la Caleta’ya merkezden kısa bir yürüyüşle ulaşılıyor.

ispanya - 13.jpg

Cadiz’in tarihi kent merkezi oldukça küçük. Yürüyerek birkaç saat içinde gezilebiliyor. Yürüyüşünüze kentin merkezi kabul edilen Plaza de San Juan de Dios’tan başlayabilirsiniz. Belediye Sarayı (Ayuntamiento) ile kafe ve restoranların bulunduğu güzel bir meydan burası.

ispanya - 14.jpg

 İlk kez Fenikeliler tarafından kurulan Cadiz (o zamanki adıyla Gadir) Avrupa’nın en eski kentlerinden biriymiş. Bugün ise Cadiz daha çok modern bir kent görünümünde olmasına rağmen, birbirini kesen dar sokakları, onlara açılan güzel meydanları (Plaza de Espana – Plaza San Antonio, Plaza de la Mina gibi…) katedrali, kiliseleri gibi bazı tarihi yapıları ve göze hoş gelen mimarisi ile görmeye değer güzelliktedir.

ispanya - 15.jpg ispanya - 15A.jpg ispanya - 16.jpg ispanya - 17.jpg ispanya - 18.jpg

Cadiz’de Yeme – İçme :

Cadiz’de akşam yemeğini merkezde Calle Feduchy üzerindeki La Candela adındaki küçük bir restoranda yedik. Çok değişik tapasları vardı. Yemeklerin lezzeti yerindeydi. Özellikle cheeese cake harika; bugüne kadar yediklerimin en başarılısıydı diyebilirim. Yalnız mekan küçük olduğu ve beğenildiği için, genelde çabuk doluyor. Rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
Bir diğer alternatif ise Mini Bar La Tabernita. Sahile yakın bir sokakta bulunan bu küçük mekan sadece akşamları açık. Tapasları hem lezzetli, hem de ucuz.

Cadiz’den Civar Kentlere Ulaşım  :

Cadiz – Jerez de la Frontera   :  Kuzeye doğru, Sevilla istikametinde giderken, Cadiz’e 33 km mesafedeki Jerez de la Frontera gezilebilir. Tren ile yolculuk 45 dakika civarında sürüyor.
Tren Bilet Fiyatı : 4 Euro (2018’de)

Cadiz – Sevilla  :  Yaklaşık 120 kilometrelik yol, trenle 1 saat 40 dakika sürüyor.
Tren Bilet Fiyatı : 16 Euro (2018’de)

Write A Comment

error: