Cebu rengarenk festivalleriyle bilinen bir şehir. Filipinler’in en önemli festivallerinden biri olan Sinulog Festivali, her yıl Ocak ayının üçüncü pazarı burada düzenleniyor. “Santo Nino” (Çocuk İsa) adıyla da anılan bu festival çok renkli görüntülere sahne oluyor. Halk ellerinde İsa’yı sembolize eden bebeklerle yürüyüp, müzik eşliğinde dans ederek festivali kutluyor.

Filipinler’in orta kısmındaki adalardan oluşan Visayas’ın başkenti olan Cebu, Portekizli ünlü denizci Macellan’ın Filipinler’de karaya ilk ayak bastığı yer. Dolayısıyla Filipinler’in de en eski şehri. Trafiğin yer yer yoğun olduğu biraz kaotik bir şehir olmasının yanı sıra, zengin bir tarihi geçmişi olan Cebu’da, görülmesi gereken yerleri yürüyerek yarım günde gezebilirsiniz.

Cebu Adası’na Nasıl Gidilir      :

Cebu ile Bohol birbirine çok yakın iki ada. Genelde Filipinler’e gelenler bu iki adayı arka arkaya ziyaret ediyorlar. Önce Cebu Adası’ndan başlayacak olanlar, Manila’dan Cebu Pacific Air ya da Philippines Airlines’ın uçuşlarından birini kullanarak yaklaşık bir saat içinde bu adaya ulaşabilirler. Daha sonra da buradaki gezilerini tamamlayıp, feribotla Bohol Adası’na geçebilirler. Biz tam tersini yaptık. Önce Bohol Adası’na uçtuk ve sonrasında adanın başkenti Cebu’ya “Oceanjet” adlı firmanın Tagbilaran limanından kalkan feribotuyla ulaştık.Yolculuk iki saat sürdü. Business Class feribot ücreti 1000 PHP

Cebu’da Gezilecek Yerler   : 

* Santo Nino Bazilikası  :

Her gün Filipinli Katoliklerle dolan bu bazilika, kiliseler içinde en kutsalı. 1565 yılında ilk kez inşa edilen kilise, üç kez yangın geçirmesinin ardından 1737’de yeniden yapılmış. Sinulog Festivali sırasında Kutsal Santo Nino figürünün bulunduğu şapel önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

* Macellan Haçı    :

Santo Nino Bazilikası ardından kentin ikinci önemli dini yapısı. Daire şeklinde bir yapının içinde yer alan haçın önünde Hristiyanlar dua ediyorlar. Tavandaki fresklerde ilk kez  21 Nisan 1521’de ahşap haçın Macellan tarafından dikilmesi töreni betimlenmiş.

* San Pedro Kalesi  :

1565 yılında Filipinler’i fetheden komutan Miguel Lopez de Legazpi tarafından inşa edilen bu tarihi kaleden geriye bazı duvarları ve kabartmalı kapısı kalmış. Kale bir dönem askeri bir garnizon ve hapishane olarak kullanılmış.

* Yap-Sandiego Ancestral House  :

1675 yılına tarihlenen çok eski bir ev. Ülkenin en eski ahşap evlerinden biri. İçerisindeki eski eşyaların korunduğu bu ev bugün müze olarak gezilebiliyor.

* Casa Gorordo Müzesi  :

1850’den kalma bir zengin evi. Cebu’nun tanınmış ailelerinden biri olan Gorordos’lar tarafından satın alınmış. Günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor.

* Cebu’da Yeme – İçme   :

Cebu’da yemek için deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu STK ta Bay adlı restoranı öneririm. Ahşap masalarıyla güzel bir mekan. Genelde akşam saatlerinde dolan restoranda yer bulmak bazen sorun olabiliyor. Biz de hafta ortasında geldiğimiz halde zar zor bir boş masa bulabildik. Balık ve deniz ürünlerini tercih etmeyenler için, et yemekleri de mevcut.

Write A Comment

error: