Cienfuegos adanın orta kesimindeki önemli kentlerden biridir. Nüfusu 150 bin civarında olan kent, derin ve iyi korunmuş bir koyla çevrilmiştir. Kolonyal yapıları, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başına tarihlenen görkemli sarayları ve birbirini dik açı yaparak kesen sokakları ile hoş ve görülmeye değer bir kenttir. Güneyin incisi ya da güzel bir deniz kenti olarak bilinir.
Cienfuegos’u Küba’nın diğer kentlerinden ayıran bir özelliği de, zengin bir sanayi liman kenti olmasıdır. Çimento fabrikaları, petrol rafinerileri ve petrokimya tesisleriyle gurur duyar Cienfuegos. Ayrıca ülkenin tek nükleer santralı buradadır.
Küba’ya ilk gelişimde, Trinidad’dan Cienfuegos’a şehirler arası yolculukta özellikle turistlerin kullandığı Viazul firmasının otobüsüyle ulaşmıştım. 80 kilometrelik yol yaklaşık 1,5 saat sürmüştü. Yol boyunca çok sayıda mango ağacına ve palmiye ağaçlarına rastlamış ve gayet keyifli bir yolculuk yapmıştım. Hemen hemen bir tam gün geçirdiğim bu kenti umduğumdan daha güzel bulmuştum.  

Cienfuegos’da Gezilecek Yerler  :    

*Palacio del Valle   :

1800’lerin sonunda tüccar Celestino Caceres’in evi olarak yapılan bina, 1912’de düğün hediyesi olarak Aciclio Valle’ye verilmişti. Valle’nin Küba’ya getirdiği Faslı ustalar, konağı zarif çiçekler ve yapraklar, yuvarlak kubbeler ve kemerlerle süslemişler. Saraydaki Bizans ve Arap stilleri, Venedik, gotik ve barok stilleriyle karışmış. Saray günümüzde ücret karşılığı müze olarak gezilebilmektedir. Alt kısmında bir restoran bulunur.

 *Paseo del Prado :

 Cienfuegos’un kolonyal yapılarla çevrili en uzun caddesi. Aynı zamanda kentin ana caddesi. Buradaki bazı kolonyal yapıların iyi durumda olmadığı ve bir restorasyona ihtiyacı olduğu gözüküyor.

*Cienfugos Yatch Club :

31 Ağustos 1920 tarihinde Cienfuegos Yat Kulübü olarak açılmıştır. Bu prestijli spor kulübünün içinde restoran ve bar da bulunmaktadır.

 *Tomas Terry Tiyatrosu :

 1887-1889 yılları arasında yapılan tiyatronun açılışı, 1890’da Verdi’nin ünlü Aida Operası ile gerçekleşmiş. 950 koltuk kapasiteli tiyatro, Matanzas ve Santa Clara tiyatrolarının bir kopyası. Tiyatro İtalyan stilinde inşa edilmiş. Dünyaca ünlü kişiler burada sahne almış. Dış cephesi sade olup, iç kısmı göz alıcıdır.
Tiyatroya adını veren Tomas Terry bir şeker fabrikası sahibiydi. Aynı zamanda bilim ve sanatın da koruyucusu olmuştur. Bu tiyatro inşa edilerek, Tomas Terry’nin vasiyeti ve son arzusu yerine getirilmiştir.

 

 

Write A Comment

error: