Başkent Colombo’daki gezimizi son güne bırakmıştık; çünkü burada bir gece konaklayıp, daha sonra Qatar Havayolları ile Doha üzerinden İstanbul’a uçacaktık.

Colombo çevresiyle birlikte yaklaşık 2,5 milyon nüfusa sahip önemli bir liman kenti. Bugün modern yapıların çoğaldığı başkentte Portekiz, Hollanda ve İngiliz mimarisi içiçe. York Street, Church Street, Chatham Street ve Gale Face Green, kentin en önemli işlek caddeleri. Özellikle iş çıkış saatlerinde kentte trafik çok sıkışıyor. Biz de o saatlerde kentte girdiğimizden, bir yerden bir yere ulaşmakta bir hayli zorlandık.

Colombo için yarım gün yeterli. Çünkü çok fazla görülmesi gereken yer yok. Biz de birkaç saatte turumuzu tamamladık.

Colombo’da Gezilecek Yerler  :

* Bağımsızlık Meydanı  :  1948’deki bağımsızlık kutlamalarının yapıldığı meydan.

srilanka - 44.jpg

srilanka - 44A.jpg

 * Belediye Sarayı (Town Hall) : 1927’de inşa edilmiş Beyaz Saray benzeri mimari hoş bir yapı.

srilanka - 45.jpg

 * Eski Parlamento Binası : Kolonyal döneme ait bu yapı günümüzde Finans Bakanlığı olarak hizmet vermektedir.

srilanka - 46.jpg

* Vihara Maha Devi Park  :  Town Hall karşısındaki bu park alanının girişinde oturur vaziyette bir Buda heykeli bulunuyor. İlk Budist rahibe Vihara Maha Devi’nin ismi verilmiş olan bu park, halk arasında Victoria Park olarak biliniyor.

srilanka - 47.jpg

* Pettah  :  Colombo’nun alışveriş caddesi. Ana cadde üzerinde birçok mağaza var. Ayrıca döviz bozdurmak isteyenler için birçok döviz bürosu bulunuyor. Cadde üzerinde 1909’da inşa edilmiş Jami-ul-Alfar Cami bulunuyor.

* Sri Ponnambala Vaneswara  :  1860’lı yıllarda inşa edilmiş Hindu tapınağı.

srilanka - 48.jpg

 * Kale ve Saat Kulesi  :  Kaleye eski bir deniz feneri hakim.

Ertesi sabah Colombo’dan Qatar Havayolları ile Doha üzerinden İstanbul’a uçacaktık. Şöför ve rehberimiz Dinesh ile vedalaştık. Onun da katkılarıyla gayet keyifli bir tur yapmıştık. Güler yüzü, efendiliği ve iyi niyetiyle sevgimizi kazanmıştı.

srilanka - 49.jpg

Write A Comment

error: