Ertesi gün Saint-Louis’den 70 km mesafedeki Djoudj Milli Parkı’na gitmek üzere yola çıktık. Bugün Senegal’deki UNESCO Dünya Miraslarından birini daha görecektim. Sahra Çölü’nü geçen kuşların dinlenmek için ilk durağı olan Djoudj Milli Parkı, dünyanın en önemli kuş cennetlerinden biri kabul ediliyor. 300 çeşitten fazla üç milyonun üzerinde göçmen kuşun bulunduğu bir doğa harikası burası.

Yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğum sonunda milli parka giriş yaptık. Programa göre 16 bin hektar büyüklüğündeki park alanı içinden geçen Senegal nehri deltasında pirogla bir tur yapacaktık. Yaklaşık 40 kişi kapasiteli pirogta ben ve rehberim Amadou dışında, Polonyalı bir grup ta vardı. 1 saat 45 dakika süren turumuz sırasında çeşitli kuş türlerini görme imkanımız oldu. Bir çırpıda sayabildiklerim arasında farklı türdeki ördekler, pelikanlar, balıkçıl kartalı, karabatak ve tepeli balıkçıl kuşu vardı. Hele deltanın belli kısımlarında o kadar çok sayıda ördek ve pelikanı bir arada gördük ki, bugüne kadar gezdiğim yerlerde böylesine yoğun bir kuş popülasyonuna rastlamamıştım. Bu gezimiz sırasında, kuşların dışında bazı sürüngenlere, timsah ve  yaban domuzlarına rastladık. Ornitoloji uzmanı olan lokal rehberimiz bizi buradaki kuş türleri ve özellikleri hakkında aydınlattı. Her 15 günde bir defa Milli Park’ta kuş sayımı yapılıyormuş. Djoudj Kuş Milli Parkında bu kadar çok sayıda ve çeşitte kuş bulunmasının başlıca sebepleri olarak, Sahra Çölü’nün hemen bitiminden sonra yer alan bu sulak alanın kuşlar için ilk dinlenme ve mola yeri olmasını, kuşların beslenmesi için gerekli balık, böcek gibi besin kaynaklarının bolca bulunmasını ve koruma altına alınmış bu yerin kuşlar için son derece güvenli bir sulak alan olmasını söyleyebiliriz.

 

senagal - 24-Djoudj-Milli-Parki.jpg

Tekne turu sonrasında aracımıza binerek yaklaşık 10-15 dakika mesafedeki Mirador noktasına gittik. Buradaki Büyük Göl’de binlerce ördek ve flamingoyu gözlemledik. Ördekler ve flamingolar burada Kasım-Mart döneminde bulunuyorlar. Nisan ayından sonra sıcakların artması ve gölün de kurumasıyla birlikte burayı terk ediyorlar.

Write A Comment

error: