19. yüzyılın ikinci yarısındaki Ulusal Uyanış Dönemi evleriyle dikkat çeken 4 bin nüfuslu bu küçük yerleşim  bir müze-kent. Aslında acentelerin tur programlarında yer aldığını bugüne kadar hiç görmedim ama bence ziyaret edilmesi gereken bir yer. Özellikle birbirinden güzel tarihi evleriyle çok sevimli. Yürüyerek birkaç saat içinde gezilebiliyor.

Koprivshtitsa’nın Bulgar halkı için tarihsel bir önemi de var. Osmanlı’ya karşı 1876 Nisan Ayaklanması buradan ilan edilmiş. İlk ateş Türklere burada açılmış. Kasaba o dönemde birçok devrimci lidere ev sahipliği yapmış.

Koprivshtitsa’ya Nasıl Gidilir  :

Koprivshtitsa Sofya’ya 112 kilometre mesafede. Buraya ulaşmak için iki alternatif var. Biri tren, diğeri ise otobüs. Ben trenle gidip, otobüsle geri döndüm.  Önce Maria Luisa Bulvarı sonunda yer alan istasyondan trene bindim. Saat 9.20’de kalkan tren, 11.30’da  Koprivshtitsa’ya yakın bir kasabaya ulaştı. Daha sonra burada trenden inip kalan 13 kilometrelik yolu, istasyonun önünden kalkan minibüsle 15 dakika kadar giderek kasabaya ulaştım.Tren biletine 6,20 leva; minibüse 3 leva ödedim. Dönüşte beni Sofya’ya ulaştıran otobüs ücreti ise 12 leva idi.

Koprivshtitsa’da Gezilecek Yerler :

*Petko Lutov Evi  :

Kıvrımlı büyük çatısı ve dekoratif öğeleriyle Plovdiv mimarisi izlerini taşıyan bu tüccar evi, 1854’te Plovdivli bir ağaç oyma ustasının tasarımıyla ortaya çıkmış. 1906’da ise varlıklı bir süt tüccarı olan Petko Lutov tarafından satın alınarak, Viyana’dan gelme mobilyalarla döşenmiş. Duvar resimlerinde Lutov’un ziyaret ettiği şehirlerden manzaralar tasvir edilmiş.

Bulgaristan - 21.jpg

*Tudor Kablechkov Evi  :

1876 Nisan Ayaklanması lideri Kablechkov’un bu evi 1845’de inşa edilmiş. 16 odadan oluşuyor. Birinci kattaki salonun tavanında güzel bir güneş figürü var.

Bulgaristan - 22.jpg

*Dimcho Debellianov Evi  :

I.Dünya Savaşı’nda cephede hayatını kaybeden sembolist şair Dimcho Debelyanov’un doğduğu ev. İçinde şairin özel eşyaları sergileniyor. Bahçede ise oğlunu bekleyen anne heykeli bulunuyor.

Bulgaristan - 23.jpg

*Lyuben Karavelov Evi  :

Etkili bir yazar, editör ve ateşli bir devrimci olan Lyuben Karavelov’un doğduğu bu ev, iki ayrı yapıdan oluşmaktadır. Kışlık kısım 1810’da inşa edilmiş olup, yazlık kısım 1835’de eklenmiştir. Salı günü hariç, her gün ziyarete açıktır.

Bulgaristan - 24.jpg

*Oslekov Evi   :

Varlıklı bir tüccar olan Nincho Oslekov tarafından 1856’da yaptırılmıştır. Kışlık olarak kullanılan zemin katta tavanlar alçak, pencereler küçüktür. Buna karşın birinci kat yazlık olup, tavanları yüksek ve pencereleri büyüktür.

Erkekler Odası Oslekov’un misafirlerini karşılayıp, iş görüşmeleri yaptığı odadır. Kadınlar Odası’nda ise dokuma tezgahı, ip eğirme tekeri sergilenmektedir. Duvar resimlerinde Oslekov’un ziyaret ettiği yabancı ülkeler tasvir edilmiştir.

Bulgaristan - 25.jpg

Koprivshtitsa’da bu müze evler dışında, Bankovski Evi başta olmak üzere daha birçok mimarisi hoş tarihi ev var. Ayrıca buradaki 1817 yılına tarihlenen Meryem’in Göğe Yükseliş Kilisesi de ziyaret edilebilir.

Yürüyerek üç saatte gezdiğim Koprivshtitsa’da, görmem gereken müze evlere de girip çıktım. Benim için tarihi evlerle dolu bu şehirde yaptığım keyifli bir gezi oldu. Sonrasında kent merkezinden saat 15.10’da kalkan otobüsle Sofya’ya geri döndüm. Bulgaristan’a seyahat etmeyi düşünen gezginlere bu şehri görmelerini öneririm. Kesinlikle beğeneceklerdir.

Write A Comment

error: