Bugüne kadar rehberlik yaptığım turlarda İspanya’nın Endülüs bölgesine hep Barselona – Valencia – Alicante hattını takip ederek ulaştım. Ama sadece Endülüs ziyaret edilecekse, İstanbul’dan Malaga’ya uçmak en mantıklı seçim olur. Ben de ailemle çıktığım Endülüs’ü kapsayan bu özel gezide aynen öyle yaptım. THY ile İstanbul’dan Malaga’ya uçtum ve turuma Akdeniz kıyısındaki bu sayfiye kentinden başladım.

İspanya’nın güneyindeki Costa del Sol sahil şeridinin başkenti Malaga, 600 bine yaklaşan nüfusuyla Sevilla’nın ardından Endülüs’ün ikinci büyük kenti. Aynı zamanda bir liman kenti. Son derece canlı, cıvıl cıvıl; gündüzüyle de gecesiyle de yaşayan bir kent. Malaga havalimanına geldiğiniz andan itibaren bunu hissetmeye başlıyorsunuz. Malaga Costa del Sol Uluslararası Havalimanı bölgenin en büyüğü. Avrupa’nın çeşitli kentlerinden birçok uçak bu havalimanına iniyor. Özellikle de İngiltere’nin birçok kentiyle bağlantılı charter seferleri var. Dönüşte havalimanında karşılaştığım İngiliz turist yoğunluğu bunu doğrular nitelikteydi.

Haziran ayının bu son haftasında dışarda 30 derece dolaylarında bir hava sıcaklığı ile karşılaştık. Doğrusu İzmir’i hiç aratmıyordu.

Havalimanından Kent Merkezine Ulaşım :

Malaga Havalimanı kent merkezine yaklaşık 8 km mesafede. Eğer kalacağınız konaklama tesisi kent merkezindeyse, buraya ulaşmanın en kolay ve ekonomik yolu, havalimanından metroya binmek. Metro girişindeki otomatik makinalardan alınan bilete 1,80 Euro ödeniyor ve 10 dakika içinde Malaga Centro yani merkez istasyona ulaşıyorsunuz. Metrodan indikten sonra, kalacağınız yere gidebilmeniz için biraz yürümeniz gerekecek. Biz Merced Meydanı’na yakın bir apartman dairesinde kaldığımız için, onbeş dakika civarında yürümek zorunda kaldık.

Malaga’dan Civar Kentlere Ulaşım  :

Malaga – Marbella  :  İspanya’nın güneyindeki upuzun sahil şeridi Costa del Sol üzerinde yer alan bir diğer sayfiye kenti Marbella, Malaga’ya gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Malaga’nın yaklaşık 55 km batısında kalan Marbella’ya otobüsle 45 dakikada ulaşılır. Her gün sıkça otobüs seferi var. Otobüs Bilet Fiyatı Tek Gidiş : 6,55 Euro (2018’de)

Malaga – Ronda  : Malaga’ya yaklaşık 115 km mesafedeki Ronda’ya tren ya da otobüs gibi iki alternatif mevcut. Ama bence tren daha uygun. Yolculuk 1 saat 50 dakika sürüyor.       Tren Bilet Fiyatı : 14,50 Euro (2018’de)

 Malaga – Granada  : Malaga’nın kuzey doğusunda kalan Granada yaklaşık 127 km mesafede. İki kent arasında tren bağlantısı yok. Tek alternatif otobüs. Yolculuk 1 saat 40 dakika civarında sürüyor. Otobüs Bilet Fiyatı  : 11,57 Euro (2018’de)

Malaga’nın Tarihi    :

Ünlü coğrafyacı Strabon’a göre, Malaga ilk kez Fenikeliler tarafından kurulmuş. Ardından Kartacalılar’ın hakimiyetine girmiş; sonrasında ise Romalılar’ın eline geçmiş. 711 yılında Kuzey Afrika’dan gelen Magripliler tarafından fethedilen Malaga, 1487’de Katolik Krallar tarafından ele geçirilmiş. Kısacası kentin tarihi İspanya tarihiyle paralellik gösteriyor.

Malaga’da Gezilecek Yerler  :

Malaga’ya baktığımızda, Endülüs’ün vazgeçilmez üçlüsü Sevilla, Granada ve Cordoba kadar göz kamaştıran tarihi yapılarla dolu bir şehir olmadığını, aksine onlara kıyasla daha modern bir şehir olduğunu görürüz. Ama yine de bu şehirde görmeye değer tarihi yapılar, hoş meydanlar, parklar, ziyaret edebileceğiniz müzeler bulunmaktadır. Daha da önemlisi, şehrin o hareketli atmosferi, şehirde hissedilen canlılık sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 * Katedral    :

Kentin tam  merkezindeki katedral, Malaga’nın en görkemli ve önemli tarihi yapısı. Dışarıdan bakıldığında son derece heybetli, etkileyici bir görüntüsü var. 1528’de inşasına başlanan katedralin yapım çalışmaları 1783 yılına kadar sürmesine rağmen, yine de tam olarak bitirilememiş.

ispanya - 1.jpg* Alcazaba – Gibralfaro  :

Kentin merkezindeki bir diğer tarihi yapı ise, ilk yapılış tarihi Romalılara kadar uzanan kale. Kale 9. yüzyılda kentin idarecilerinin rezidansı olarak kullanılmak üzere Kuzey Afrika’dan gelen Magripliler tarafından yeniden inşa edilmiş. Daha sonraları tekrar elden geçerek restore edilen kale, günümüzde etkileyici görüntüsünü koruyor. İçinde küçük bir arkeoloji müzesi barındırıyor.

Kalenin aşağısındaki Roma Tiyatrosu, 1. yüzyılda İmparator Augustus tarafından yaptırılmış. Fakat çok iyi korunduğunu söyleyemeyiz.

ispanya - 2.jpg

* Plaza de la Merced  (Pazar Meydanı) :

Çevresindeki kafe ve restoranlarıyla kentin güzel meydanlarından biri. Tam ortada meydana hakim bir dikilitaş yer alıyor. Meydanın yan tarafında ise ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu ev var. Bu ev günümüzde müze haline getirilmiş.

ispanya - 3.jpg* Plaza del Obispo  :

Ortasındaki çeşmesi ve çevresindeki restoranlarıyla kentin hoş meydanlarından biri. Bir tarafta katedralin cephesi, diğer tarafta ise piskoposluk sarayı yer alıyor.

ispanya - 4.jpgMalaga’da diğer ziyaret edebileceğiniz yerler arasında Güzel Sanatlar Müzesi, Picasso Müzesi, Cervantes Tiyatrosu  ve Plaza de la Constitution’u (Anayasa Meydanı) sayabiliriz.

Malaga’da Yeme – İçme   :

Malaga’da yemek yenebilecek çok sayıda restoran var. Ama Malaga için tek bir adres vermek istiyorum. İlk akşam yediğimiz tapaslardan o kadar memnun olduk ki, son akşam Malaga’da kalırken hiç düşünmeden yine aynı mekana gittik. El Meson de Cervantes, tesadüfen keşfettiğimiz, ama gerek yediklerimizin lezzetinden, gerekse servisinden memnun kaldığımız bir restoran oldu. Malaga’ya gelecek herkese tavsiye ederim.
Hafta sonu akşam gidecek olanların, mutlaka önceden yer ayırtması gerekir. Büyük bir mekan olmasına rağmen genelde zor yer bulunuyor; özellikle de saat 21-22 arası.
Üç kişi paylaşacağımız için, racion ( tapasların daha büyük porsiyonlarına verilen ad) söyledik. “Racion” fiyatları 7-8 Euro civarında. Özellikle Cesar salatayı beğendik. Izgara ahtapot, tavuklu kroket ve siyah pirinçle servis edilen somon da lezzetliydi.

İspanya’daki konaklama tesislerinde sabah kahvaltısı oda ücretinden ayrı olarak fiyatlandırıyor. Bizim gibi otelde sabah kahvaltısı almayacak olanlara La Recova’yı öneririm. Bir diğer alternatif ise Brunchit adlı kafe.

Write A Comment

error: