Defalarca tur götürdüğüm ve rehberlik yaptığım bu güzel ülkeye eşim ve iki arkadaşımla birlikte bu defa tatil amaçlı geldim. Orta Avrupa’nın birkaç ülkesini kapsayan ve yoğun geçen turlarda tüm grubun sorumluluğu üzerinizde olunca, tam olarak gezmenin tadını çıkaramıyorsunuz. Şimdi ise rahat bir şekilde gezerek bir açık hava müzesini andıran buradaki kentlerin keyfini olabildiğince çıkaracaktım. Programa başkent Prag’ın yanı sıra Çek Cumhuriyeti’nin birbirinden güzel iki kenti Karlovy Vary ile Cesky Krumlov’u almıştım. Bu tur için ayırdığım süre ise tam beş gündü.
Prag’a geldiğimizde hafif serin ama güneşli bir bahar havasıyla karşılaştık. Gezmek için çok elverişliydi. En azından bazen bu aylarda görülen yağmur yoktu. İlk iki günü Prag’a ayırmıştık. Sonrasında ise Prag’da kalıp, otobüsle bir gün Karlovy Vary’ye, bir gün de Cesky Krumlov’a gidip gelecektik.

Prag’ı ilk kez 1993 yılında İtalya’nın Urbino kentinde İtalyanca kurslarına devam ettiğim sırada tanıştığım bir İtalyan aileden dinlemiştim. Bu ailenin evine akşam yemeği için davet edildiğimde, bana Prag fotoğraflarını gösterip, işte dünyanın en güzel kenti diye bahsetmişlerdi. Açıkçası Prag için methiyeler düzmüşlerdi. Tabii ben de merak eder olmuştum bu büyüleyici kenti. Sonunda gidip görmüş, onlara hak vermiştim. Belki benim için dünyanın en güzel kenti değildi ama Avrupa’daki tüm ülkeleri gezmiş biri olarak, gördüğüm en güzel on kentten biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Cekya - A-Cekya.jpg Cekya - B-Cekya.jpgGenel Bilgiler   :

 *Bohemya ve Moravya diye iki farklı bölgeden oluşuyor Çek Cumhuriyeti. Ortaçağ yıllarında sembolü aslan ve kartal olan bu iki krallık Çeklerin ülkesi diye bilinirdi.
*Nüfusu 10 milyon civarında.
*Yüzölçümü 79 bin km2.
*Başkent Prag. Yaklaşık 1,2 milyonluk bir nüfusa sahip.
*Ülkenin resmi dili Çekçe. Ayrıca Slovakça, Almanca ve Rusça da konuşanlar var.
*Nüfusun %60 kadarı ateist. Dindar olanların ise 2/3’ü Katolik mezhebinden. Bunun yanı sıra Protestan ve Ortodoks da var.
*Türkiye’den 1 saat geride.
*Para Birimi Çek Korunası (CZK). Ama Avrupa Topluluğu’na girdikten sonra Euro da kullanılıyor. Yalnız çek kronuyla ödeme yapmak daha avantajlı oluyor. Bir de küçük alışverişlerde, marketlerde, metro gibi ulaşım araçlarında çek kronunasına ihtiyacınız var. 1 Euro = 25 CZK idi
*Çeşme suyu her ne kadar içiliyor olsa da, şişe suyu kullanmakta yarar var. Gazlı ve gazsız olmak üzere iki çeşit su var.
*Çek Cumhuriyeti güvenli bir ülke. Ama Avrupa’nın bazı büyük şehirlerinde olduğu gibi Prag’ta da hırsızlık olaylarına rastlanıyor. Daha önce gezdirdiğim gruplarda uyarılarıma rağmen bazı kişilerin başına geldi. Özellikle kalabalık yerlerde dikkatli olmanızı öneririm.
*Ülkeye girişte Schengen vizesi gerekiyor. Yalnız Çekler tek girişli ve kısa süreli vize veriyorlar. Başka bir ülkeden alınmış geçerli bir Schengen vizenizin olması sizin için iyi olur.

Çek Cumhuriyeti’ne Nasıl Gidilir   :

Başkent Prag’a gitmek için THY ya da Pegasus uçuşlarından birini tercih edebilirsiniz. Biz bu son gidişimizde THY’nı (Turkish Airlines) tercih ettik. Son derece rahat bir yolculuk oldu. İstanbul-Prag uçuşu 2 saat sürüyor.
Sonrasında havalimanından 17 km mesafedeki şehir merkezine ulaşmak için, havalimanı otobüsünü ya da taksiyi tercih edebilirsiniz. (detaylı bilgi Prag kısmında).

Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir  : 

 Çek Cumhuriyeti’ni gezmek için en uygun zaman bahar aylarıdır. Mayıs ya da Eylül aylarından birini tercih etmenizi öneririm. Buna nispeten çok sıcak geçmeyen Haziran ayını da ekleyebiliriz. Seneler önceki ilk gidişimi hatırlıyorum da, 29 ekim günü çok soğuk ve kar yağışlı bir hava ile karşılaşmıştım. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ve kışların oldukça sert geçtiği bu ülkede, ekim sonundan nisan sonuna kadar yağışlı ve soğuk bir havaya denk gelme olasılığınız yüksek. Yazları da birçok kez tur götürdüğüm için iyi biliyorum ki, hava hem oldukça sıcak geçiyor; hem de turist yoğunluğu daha da artıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde Ne Kadar Süre Kalınır  :

Bu ülkeye birçok kez gelmiş bir tur rehberi ve gezgin olarak şunu söyleyebilirim. Prag-Viyana-Budapeşte ve Bratislava’yı içine alan, acentelerin düzenlediği 7-8 günlük Orta Avrupa turları, belki fazla zamanı olmayıp kısa sürede çok yer görmek isteyen ve tek başına gidemeyecek durumda olan kişiler için uygun olabilir. Ama bu turları çok yapmış biri olarak ben bu tip bir turu tek başına gidebilecek gezginler için önermiyorum. Çünkü hem şehirler çok hızlı gezilip birbirine karıştırılıyor; hem de gerektiği kadar o şehirlerden keyif alamıyorsunuz. Eğer zamanınız varsa ve oraya bir tura katılmadan kendi başınıza gidebilecekseniz, Prag için en az 2 tam gün ayırmalısınız. Daha detaylı gezecekler için bu süre üç gün de olabilir. Tabii Çekya’da güzel olan sadece Prag değil. Mutlaka Karlovy Vary ve Cesky Krumlov görülmeli. Bunlar için de birer tam gün ayırmalısınız. Buna bir de UNESCO Dünya Mirası olan Kunta Hora’yı ekleyebilirsiniz. Böylece yol hariç 5 tam gün yeterli olur.

Çek Cumhuriyeti’nde Alışveriş  :

Çek Cumhuriyeti’nden alınabilecek hediyeliklerin başında kristaller ve.çeşitli cam eşyalar gelir. Bohemya ve Moser kristalleri dünyaca meşhurdur.
Buraya has koyu kırmızı renkteki granat taşından yapılma kolyeler, küpeler, bilezikler gibi çeşitli takılar yine turistlerin ilgilendiği hediyeliklerden arasında.
Bunun dışında kuklalar, çeşitli biblolar, ahşap oyuncaklar, müzik aksesuarları gibi çeşitli objeler buradan alınabileceklerden bazıları.
Tabii Becherovka likörü de buradan satın alınan içkilerin başında geliyor. Likör alacak olanlar Karlovy Vary’de daha uygun fiyata bulabilirler. Boylarına göre fiyat değişiyor. En büyük boyu 321 CZK idi.
Prag’daki en önemli alışveriş merkezleri Vasclavske Meydanı , Pariska ve Na Prikope caddeleri, ve Karlova sokağıdır. Bu civardaki birçok sokak da alışveriş mağaza ve dükkanlarıyla doludur.

Çek Cumhuriyeti’nde Yeme – İçme  :

 Prag deyince yeme- içme konusunda akla ilk gelen bira (pivo) olur. 19. yüzyıl Bohemya şarkılarında bile Çekoslavakya toprakları “bira içilen ülke” olarak geçermiş. Gerçekten Çek biraları dünyaca meşhur ve bira bu ülkenin ulusal içkisi. Çok sayıda bira markası var. En çok bilinen ve tüketilenleri Pilsener, Budvar, Stropramen, Branik.
Bir de Çeklerin meşhur likörü Becherovka’yı mutlaka bir restoran ya da bir kafede deneyin. Tarçın tadındaki bu baharatlı likörü eminim ki seveceksiniz.

Çek yemeklerine gelince, Çek mutfağının komşuları olan Alman ve Avusturya mutfaklarından etkilenmiş olduğunu söyleyebilirim. Sebze olarak lahana, havuç ve patatesi yemeklerde çok kullanırlar. Bu sebzelerle yapılmış çorbaları da vardır.
Et olarak av hayvanları çok tercih edilir; özellikle de ördek eti. Bunun dışında domuz ve sığır eti de çok yenen etlerden.

Eğer Çek yemeklerinden sıkılırsanız, makarna, pizza, risotto, lazanya gibi İtalyan yemeklerini  yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut. Yine bir Macar yemeği olan gulaş tercih edilebilir.

Write A Comment

error: