Filipinler’in Boracay ile birlikte en güzel adası. Adanın öne çıkan yeri, kuzey ucundaki El Nido. Bacuit Bay adı verilen dünyanın en güzel koylarından birine sahip. Milyonlarca yıl kireç taşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarlarla aşınması neticesinde bu koyda çok sayıda mağara, lagün, gizli plaj oluşmuş. Buraya gelen turistler farklı acenteler tarafından organize edilen tekne turlarından birine katılarak buradaki adaları, lagünleri, mağaraları keşfedip; masmavi tertemiz sularda yüzerek burada bulunmanın keyfini çıkartıyorlar.

Bir diğer alternatif ise bölgenin en güzel plajlarından biri olan Las Cabanas’a gidip, denizin tadını doyasıya çıkarmak. Çevresinde birçok plajın olduğu El Nido’da, Las Cabanas bence en güzeli. Upuzun kumsalı, harika denizi ve çevresindeki bar ve restoranlarıyla bizim tercihimiz oldu. Üç gün boyunca konakladığımız Country Inn El Nido Otel plaja onbeş dakikalık yürüme mesafesindeydi. İlk günümüzü ayırdığımız bu plaja otelden yürüyerek gidip geldik. Ama daha uzak mesafede konaklayanlar için de plaja ulaşmak sorun değil; çünkü vızır vızır işleyen motorlu tricyclelar ile El Nido’da her yere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Heyecan yaşamak isteyenler, Las Cabanas Plajının bulunduğu yerde, iki tepe üzerine kurulu düzenekte Zipline yapabilirler.

Filipinler’e kadar gelip El Nido’ya uğramamak olmaz. Bu doğa harikası yerde minimum üç gün kalınmalı. Doğrusu zamanım bol olsa daha uzun süre kalmak isterdim.

* El Nido’ya Nasıl Gidilir  :

El Nido’ya başkent Manila ya da Cebu ve Boracay gibi adalardan uçan tek bir havayolu var; o da Airswift. Bu özel havayolunun 48 kişilik pervaneli küçük uçakları sizi yaklaşık bir saat içinde Palawan Adası’nın bu cennet köşesine ulaştırıyor. Fiyatları diğer havayollarına göre yüksek olsa da, tek alternatif olması size başka bir seçim hakkı bırakmıyor. Tabii Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa’ya uçup, oradan yaklaşık 6 saat sürecek bir kara yolu yolculuğunu göze almak da mümkün; ama o zaman dönüşü Airswift ile El Nido’dan yapmanız gerekecek.

Biz tam tersini yaptık. Önce Boracay Adası karşısındaki Caticlan havalimanından Airswift ile El Nido’ya uçtuk. Orada geçirdiğimiz üç keyifli günün ardından, anlaştığımız acentanın aracıyla önce yol üzerindeki küçük balıkçı köyü Sabang’da “Yeraltı Nehri” turunu yapıp, oradan Puerto Princesa’daki otelimize gittik. Oradan Manila’ya dönüşümüz Philipines Airlines ile gerçekleşti.

* El Nido’da Tekne Turları  :

El Nido’da acentelerin organize ettiği A-B-C-D diye adlandırılan dört tip tekne turu var. Sabah 9.00 gibi denize açılıp, saat 16.00 gibi El Nido’ya dönülen bu turlar içinde A ve C turları turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

A  TURU : Small Lagoon – Big Lagoon – Secret Lagoon – Shimizu Island – 7 Commandos Beach . Bu turun ücreti : 1200 PHP / kişi başı

C  TURU : Helicopter Island – Matinloc Shrine – Secret Beach – Star Beach – Hidden Beach.   Bu turun ücreti : 1400 PHP / kişi başı

Her iki turda da görmek istediğimiz yerler olduğu için, iki turun en güzel yerlerinin birleştirildiği bir kombine tur yapmaya karar verdik. Böyle olunca ücret kişi başı 1700 PHP oluyor. Biraz daha pahalı ama doğrusu değiyor. Program sırasıyla şu şekilde :

A ve C Kombine Tur : Seven Commandos Beach – Helicopter Island – Hidden Beach – Secret Beach –  Small Lagoon – Big Lagoon

Birbirinden güzel lagünler, koylar ve plajların olduğu bu tur sırasında, yerine göre 25 ila 45 dakika arasında değişen sürelerde yüzme molaları veriliyor. Pırıl pırıl bir denizde şnorkelle gerçekleştireceğiniz bu yüzme molaları son derece keyifli. Eğer yanınızda şnorkel getirmediyseniz, bizim yaptığımız gibi cüzi bir ücret karşılığı yol üzerindeki bir dükkandan kiralayabiliyorsunuz. Turu organize eden acente bu konuda size yardımcı oluyor.  Bir de El Nido’daki dükkanlarda satılan “Ocean Bag” diye adlandırılan su geçirmez sırt çantaları var.

Havlu, fotoğraf makinesi, güneş gözlüğü, güneş kremi gibi tur sırasında işinize yarayacak birçok eşyanızı sudan koruyabilmek ve kolayca taşıyabilmek için son derece kullanışlı. Gezimiz sırasında birçok turistin bu çantaları kullandığını gördük.

Teknede bizimle birlikte farklı ülkelerden gelmiş 15 kişi vardı. Personel tarafından hazırlanan öğle yemeği, güzel bir koya yanaşan teknede yendi.

 

 * El Nido’da Yeme – İçme    :    

El Nido küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen, son derece turistik; özellikle Avrupalı turistlerin tercih ettiği bir yer. Hatta Filipinlere geldiğimden beri ilk kez bu kadar çok Avrupalı turisti bir arada görüyordum. Birkaç sokaktan ibaret böylesine küçük bir yerde turistlere hitap eden çok sayıda restoran ve bar var. Yemek için El Nido’nun ana caddesi Hama Street üzerindeki İtalyan restoranı Trattoria Altrove’yi öneririm. Önünde çoğu zaman uzun kuyruklar oluşan bu restorana, ayakkabılar çıkartılarak giriliyor. Bu durum bana Japonya’daki restoranları hatırlatmıştı. Yine aynı cadde üzerinde yer alan Pukka Bar, güzel müzikler dinleyerek eğlenebileceğiniz hoş bir mekan.

* Underground River Tour  :

El Nido’da geçirilecek zamanın dışında, Palawan Adası’na gelenlerin bence yapması gereken bir şey daha var. O da küçük balıkçı köyü Sabang’a gidip, buradan “Underground River” turuna katılmak.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Yeraltı Nehri bir doğa harikası. Milyonlarca yıl öncesinde kireç taşı kayalıklarının şekillenmesi ile oluşan sarkıt ve dikitlerin yer aldığı bir mağaranın içerisinden akıp giden nehirde altı kişilik teknelerle tur yapılıyor. Bu yeraltı nehrinin uzunluğu 8 kilometreden fazla olsa da, gidiş ve dönüşüyle 45 dakika süren tekne turu nehrin yaklaşık 1,5 kilometrelik alanında gerçekleşiyor. Tur sonrası yenen öğlen yemeği ile birlikte turun ücreti kişi başı 2000 PHP.  Yalnız maliyeti yaparken Sabang’a ulaşım ücretini de tur fiyatına eklemeniz gerekir. El Nido’dan Sabang’a özel bir araçla ulaşım yaklaşık 4,5 saat sürüyor. Bu durumda otelden en geç sabah saat 6.00’da yola çıkmanız gerekir. Eğer adanın merkezi Puerto Princesa kentinden gelecekseniz; o zaman kat edeceğiniz mesafe yaklaşık 1,5 saat dolaylarında. Benim önerim bir tur acentesiyle anlaşıp bu turu paket halinde almanız.

* Puerto Princesa   :

Yeraltı Nehri turunu yapıp Puerto Princesa’ya geldikten sonra, burada iki gece konaklayacaktık. Puerto Princesa’yı gezmek için bir tam günümüz vardı. Ama kentte bir gün geçirmeye değecek pek fazla bir şey olmadığından, birçok kişinin yaptığı gibi bir acenteyle anlaşıp, Honda Bay’de tekne turu yaptık. Bu tur sırasında Starfish – Luli ve Cowrie gibi üç mercan adası ziyaret edildi. Öğle yemeği son gittiğimiz Cowrie Adası’nda yendi. Yüzme ve şnorkel molalarıyla keyifli bir gün geçirdiğimizi söyleyebilirim. Ama yine de El Nido’daki denizi ve doğal güzellikleri aradık.

Akşam yemeği için önerim, Puerto Princesa merkezindeki Kalui. Dekorasyonu, ambiyansı ve deniz ürünlerinden oluşan Filipin mutfağıyla kentin tartışmasız en iyi restoranı. İçeriye ayakkabılar çıkartılarak giriliyor. Oldukça büyük olmasına rağmen, her akşam dolu olan restoranda yer bulabilmek için önceden rezervasyon şart.


Write A Comment

error: