İlk iki günü Dakar ve Gore Adası ziyaretleriyle değerlendirdikten sonra, Nouvelles Frontieres’in 4×4 Toyota Frontera marka aracıyla Senegal’deki altı gün sürecek turuma başladım. Bu turdaki rehberim Amadou. Hem aracı kullanıp, hem de ülkeyle ilgili bana çok iyi bilgiler verdi. Turdaki ilk durağımız Dakar’ın 40 km kuzeyindeki Pembe Göl (Retba Gölü) oldu. Burası aynı zamanda, eskiden organize edilen meşhur Paris-Dakar rallisinin son etabının geçtiği yerdi.

Pembe Göl, tuz oranının çok yüksek olduğu bir göl. Göl suyunun bir litresinde 380 gram tuz bulunuyor. Bu bana dünyanın en tuzlu göllerinden biri olan ve Ölü Deniz diye bilinen İsrail topraklarındaki Lut Gölü’nü hatırlattı. Balıkçılar gölün içindeki tuzu toplayabilmek için, öncesinden ciltlerine bir tür koyucusu krem sürüyorlar. Çünkü bu tuzlu suda onbeş dakikadan fazla kalındığında cilde zarar veriyormuş. Göl kıyısındaki tuz yığınlarını gördüm. Rehberimin söylediğine göre, bu tuzlar kurutulduktan sonra iyot eklenerek torbalara doldurulup tüccarlar tarafından satışa çıkarılıyormuş.

Gölün özelliği renginin değişmesinden kaynaklanıyor. Bunu sağlayan güneş ve rüzgar. Bu iki doğa olayı gölün içindeki mikroorganizmaların su yüzeyine çıkmasına yol açıyor. Ama havanın o gün biraz puslu olup yeterince güneş olmaması, ne yazık ki gölün o pembe renginin oluşmasına izin vermedi. Bu durum benim adıma bir şansızlıktı.senagal - 15-Tuz-Yiginlari.jpg

Write A Comment

error: