Ertesi gün Habarana’daki otelimizden sabah 7.30’da ayrılıp, 65 kilometre kadar uzaklıktaki Polonnaruwa’ya doğru yola çıktık.  Yol bir saat civarında sürdü. Polonnaruwa, Sri Lanka’nın Anuradhapura’dan sonra, 11 ve 13.ncü yüzyıllar arasında tarihteki ikinci başkenti olmuş. Bu nedenle buradaki eserler Anaradhaura’ya göre daha iyi korunmuş durumda. Yalnız Anaradhapura’daki tapınaklar halen aktifken, Polonnaruwa’dakiler dini fonksiyonlarını kaybetmiş durumda.

Polonnaruwa’da yapılacak tur 4 saat kadar sürüyor. Ören yerine giriş ücreti 3500 Rupi ( 25 USD) . Antik kent çok geniş alana yayıldığı için, gezilecek yerler arasında mesafeler uzun. Bu nedenle ya bir araca, ya da bisiklete gereksinim var.

* Kumara Pokuna   :  Burası iki timsah ağızlı, basamaklı, kanal kıyısında bir havuz. Yağmur suları filtrelendikten sonra bu havuza geliyormuş. Kısacası bu kraliyet havuzunu besleyen bir yer altı kanalizasyon sistemi kurulmuş. Bu nedenle buranın suyu temiz olup, sadece yıkanmak için kullanılıyormuş.

srilanka - 20.jpg

* Vejayanda Pasada  :  Tuğladan inşa edilmiş dönemin Kraliyet Sarayı. Bazı duvarları bugün de halen ayakta. Yedi katlı yapıdan geriye sadece iki kat kalmış. 100 civarında odası olan bu büyük saray yangınla yok olmuş.

srilanka - 21.jpg

* Parakrama Batu Konsey Salonu : Burası önemli kararların alındığı yermiş. Salonun en ucunda kral durur; çevresinde de bakanları sıralanırmış. Buradaki sütunların üzerinde kiremitli bir çatı yer alıyormuş.

Duvarlardaki kabartmalara gelince, alttaki filler dayanıklığı, ortadaki aslanlar gücü, üstteki dansçılar ise muhafızları sembolize etmektedir.

srilanka - 22.jpg

* Diş Tapınağı   :  Polonnaruwa’da görülmesi gereken en önemli yer burası. Oldukça geniş bir alana yayılmış tapınaktaki en güzel kısım Vatadage yani Rölikler Odası. Burası aynı zamanda Polonnaruwa’nın en eski kısmı. Ayakkabılarımızı çıkararak girdiğimiz bu kutsal mekanın girişi güzel bir ay taşı ile süslenmiş ve merdivenlerin iki yanında Hindu stilinde birer muhafız yer alıyor. İç kısımda yuvarlak alanın dört yönüne bakan birer oturan Buda heykeli var. Söylenildiğine göre, Buda’nın dişi, Kandy’den önce burada muhafaza ediliyormuş.

srilanka - 23.jpg

Yine bu tapınak alanında, Gal Pota adı verilen granitten 8,20 metre boyunda, 1,20 metre eninde büyük bir yazılı kaya bulunuyor. Üzerine kazınmış metinlerde budizmin Sri Lanka’ya nasıl girdiği ve Buda’nın dişinin Hindistan’dan nasıl geldiği anlatılmakta.

srilanka - 24.jpg

Bu arada sit alanında dolaşırken, çok sayıda maymunla karşılaştık.

srilanka - 25.jpg

* Lankatilaka   : Aracımızla biraz daha kuzeye doğru çıkıp, 12. yüzyılda kral Parakkrama Bahu tarafından yaptırılmış bu tapınağa ulaşıyoruz. İçi oldukça geniş olan tapınak kral Vijayabahu IV tarafından restore ettirilmiş. Burada en dipte başı kayıp olan18 metrelik bir Buda heykeli yer alıyor.

srilanka - 26.jpg

 * Kalu Gla Vihara :  Polonnaruwa’nın en şaşırtıcı anıtı. Burada granit bir  kayaya oyulmuş dört Buda heykeli yer alıyor.  Bunlar içinde en etkileyici olanı, 15 metre uzunluğundaki yatar vaziyette duran büyük Buda heykeli.

srilanka - 27.jpg

Polonnarawura’nın biraz daha kuzeyinde kalan Tivanka İmage House’a yol bozuk olduğu için gidemedik. Bu arada gezdiğimiz yerlerde öğrenci olan genç Budist rahiplere rastladık.

srilanka - 28.jpg

Write A Comment

error: