Saint Louis ve Djoudj Milli Parkı’nın gezilmesinin ardından, bir sonraki gün güneydeki Saloum Deltası’na gitmek için yola çıktık. Önce yolumuz üstündeki Sakal kasabasında kurulmuş haftalık pazarı gezdik. Çok renkli görüntülere sahne olan pazar yerinde dikkatimi çeken bir şey de satıcıların çoğunluğunun kadın olmasıydı. Rehberim Amadou’nun söylediğine göre, Senegalli kadınlar ticarette çok aktif imiş. Hatta yiyecek, balık ve kumaş sektörleri kadınların elinde bulunuyormuş. Buna karşın hayvancılık sektörü ise erkeklerin tekelindeymiş.

senagal - 25-Pazar-Yeri.jpg

senagal - 26.jpg

senagal - 28.jpg

Programa yolumuz üstündeki Touba kentini de almıştım. Burada Senegal’in en büyük ve en güzel camisi yer alıyordu. Senegal’in kutsal kenti olan Touba, ismini cennetteki bir ağaçtan almış. Burası mürid tarikatının lideri şeyh Ahmadou Bamba’nın kenti olarak biliniyor. Ahmadou Bamba, tüm hayatını Allah ve peygamberimiz Hz.Muhammed için adamış, onlar için şiirler yazmış olan saygın ve sözü dinlenen bir kişilikmiş. Sürgün yılları hariç, hayatının büyük kısmını komşu kent Diourbel’de geçirmiş. En büyük isteği ise, kutsal kent Touba’da büyük bir cami yapılmasıymış. Ölümünden sonra en küçük oğlu, onun bu isteğini yerine getirerek Touba Camini inşa ettirmiş ve babası için de burada bir anıt mezar yaptırmış.

1932’de yapımına başlanan ve ancak 1963’de tamamlanan 15 bin kapasiteli bu cami gerek mimarisi, gerekse görkemli iç kısmıyla etkileyiciydi. Özellikle minber ve mihrabını beğendim. Mermerleri Portekiz ve İtalya’dan, bronz kısımları İspanya’dan, avizeleri ise Dubai’den ithal edilmiş.

 

senagal - 30-Touba-Camii.jpg

Write A Comment

error: