Ben Kimim ?

İzmir doğumluyum. İstanbul Saint Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Fransa’nın Lyon II Üniversite ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İktisat Fakülteleri’nde yüksek öğrenimimi tamamladım. 1991 yılında Turizm Bakanlığı’ndan “Ülkesel Profesyonel Turist Rehberi” kokartını aldım. Fakat meslek hayatımın ilk on bir yılını İzmir’in özel sektördeki iki büyük firmasının satınalma ve ithalat departmanlarında çalışarak geçirdim. Ardından 2002 yılında çok sevdiğim tur rehberliği mesleğine geri döndüm. O günden bugüne kadar da “free-lance” olarak Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde gerek Türkiye’de, gerekse dünyanın birçok ülkesinde tur rehberliği yapıyorum. Bunun yanı sıra iyi derece İngilizce ve Çince biliyorum.

Üniversite yıllarında gezmeye öyle aşırı bir merakım yoktu. Özellikle evlendikten sonra  eşimle, daha sonra da aramıza katılan kızımızla yaptığımız çok sayıda seyahat, benim gezmeye olan merak ve tutkumun artmasına neden oldu. Tur rehberliğine başlamamla birlikte bu tutku tavan yaptı. Böylece seyahat benim yaşam tarzım haline geldi. Gezdikçe daha bir tutkuyla bağlandım seyahate. Bugüne kadar dünyada 102 ülke ve 550’ün üzerinde şehir gezmiş olmam bunun bir göstergesi. Bazı ülkelere mesleğim gereği tur götürdüğüm için defalarca gitme fırsatım oldu. Bazı ülkeleri ise bir rota çizip tüm seyahat masraflarını kendim finanse ederek gezdim.

Boş zamanlarımda yapmış olduğum tüm seyahatlerin her aşamasını kendim planlıyorum. Her şeyi en ince detayına kadar öncesinden araştırıyorum. Her ülke için çok güzel rotalar çizebilecek ve bunu baştan sona organize edebilecek bilgi, beceri ve tecrübeye sahibim. Özgürlüğüne düşkün bir kişi olduğum için, herhangi bir seyahat acentasının turuna katılmayı bugüne kadar hiç düşünmedim. Zamanla yarışılan, kısa sürede çok yer görme anlayışı benim gibi gezginler için uygun değil. Zaten tur rehberliğinden bu gerçeğin farkındayım. Bu nedenle bazen tek başıma, bazen bana uyum sağlayacak bir arkadaşımla, bazen de eşim ve kızımla birlikte çok keyifli seyahatler yapıyorum. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri tanımak benim için muazzam bir duygu. Bu duyguya bir defa sahip oldunuz mu, sonrasında seyahat etmeden duramıyorsunuz. Bundan sonra da sanırım şartlar uygun oldukça aynı hızla gezmeye devam edeceğim.

Yıllardır yapmış olduğum seyahatler sonucunda çok sayıda bilgi, anı biriktirdim ve büyük deneyimler kazandım. Şimdi sıra bunları başkalarıyla paylaşmaya geldi. Aslında bunu daha önce gerçekleştirebilirdim ama bana göre hayatta hiçbir şey için geç değildir.

Bundan birkaç yıl önce, her tarafını karış karış gezme fırsatı bulduğum ve çok sevdiğim bir ülke olan İtalya ile ilgili bir kitap yazmaya başlamıştım. Şu anda kitabımı bitirmiş durumdayım. Kitabımın basılıp yayımlanması için bir yayınevi arayışım devam ediyor. Kitap raflarda yerini aldığı gün, bunun duyurusunu yapacağım.

Bununla yetinmeyip, çevremdeki kişilerin de teşvikiyle, blog yazabileceğim “birgezgininadimlari.com” adlı web sitesini kurmuş bulunuyorum. Bu siteyi kurmaktaki amacım, bugüne kadar edindiğim bilgi, izlenim ve deneyimlerimi çektiğim fotoğraflarla süsleyerek benim gibi gezmeyi seven, meraklı ve tutkulu kişilere yapacakları seyahatlerinde fikir vermek, yardımcı olmak ve onları yeni yerler görmeye ve keşfetmeye teşvik etmek. Sizlerin de web sitemdeki önerilerim ve deneyimlerimden faydalanıp, tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi dilerim.

Mehmet Muammer ERTAN

error: