Dünyada en iyi safari Afrika’da yapılmaktadır. Bu kıtada safari yapılabilecek birçok yer olsa da, üç popüler safari bölgesi ön plana çıkar. Bunlardan biri Kenya’daki Masai Mara, diğeri Tanzanya’daki Serengeti ve bir diğeri ise Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı.

Gerçek anlamda ilk safarimi 2010 yılında Güney Afrika’daki Kruger’de yapmış ve bundan büyük keyif almıştım. O güne kadar belgesellerden izlediğim ya da hayvanat bahçelerinde gördüğüm birçok hayvanı kendi doğal ortamlarında serbestçe dolaşırken gözlemlemek müthiş bir duyguydu; bundan büyük keyif almıştım. Orada yaşadıklarım beni çok etkilemiş olacak ki, bir kere daha safari yapma isteğini duydum. İşte bunun için Kenya’daki Masai Mara’yı tercih ettim. Burası safari denince ilk akla gelen yerdi. 2017 yılının Eylül ayı başında eşim ve kızımla birlikte Kenya’ya doğru yola çıktım. Yapacağımız turun ana kısmını Masai Mara teşkil ediyordu. Bunun yanı sıra başkent Nairobi’yi gezecek; Naivasha ve Nakuru göllerinde de birer safari yapacaktık.

Türk Hava Yolları ile yaklaşık altı saat süren güzel bir yolculuk sonrası gece saat 02.05’te Nairobi’nin Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı’nda indik. Havaalanı çıkışında anlaştığım acentenin rehberi Salim ile şöförü Franco bizi karşıladı. Sonrasında kalacağımız Heron Portico adlı otelimize yerleştik. Sabah erkenden Nairobi şehir turuna çıkacağımız için, en azından kalan birkaç saati biraz olsun dinlenerek geçirmemiz gerekiyordu.

Genel Bilgiler  :      

*Yüzölçümü 580.367 km2.
*Nüfusu 48,5 milyon.
*Başkenti Nairobi. 1899 yılında kurulmuş bu kentte yaklaşık 3,3 milyon kişi yaşıyor.
*Mombasa ve Loma diğer önemli şehirleri.
*Nüfusun %82 kadarı Hıristiyan. Bunun %48’lik büyük kısmı Protestan mezhebinden; %24 kadar Katolik ve %10 kadar da diğer mezheplere mensup olanlar var.
Müslümanlar nüfusun %11’lik ikinci büyük dilimini teşkil ediyor. Geri kalanlar ise Hindu, animist ve diğer din mensupları. Ülkede herhangi bir dini çatışma yok.
*Ülkenin resmi dili Swahili. İkinci dil ise İngilizce. Eski İngiliz sömürgesi olduğu için ülkede çok kişi İngilizce konuşuyor.
* Para Birimi Kenya Şilingi (KES). Eylül 2017’de 1 Euro = 124 KES / 1 USD =103 KES idi.
Amerikan Doları en çok talep edilen yabancı para. Ama euro da döviz bürolarında rahatça bozdurulabiliyor. “Forex” adlı döviz bürolarının kuru bankaya göre daha avantajlı. Otellerde para bozdurmaktan kaçının çünkü kuru düşük tutuyorlar.
*Türk vatandaşları için ülkeye girişte vize gerekli. Vizeyi Nairobi havalimanında 50 USD karşılığı alabiliyorsunuz. Bunun için bir vize formu dolduruluyor.

Sarı Humma Aşı Kartı
Sarı Humma Aşı Kartı

*Sarı Humma aşısı zorunlu. Bu nedenle Kenya’ya gitmeden en az 10 gün önce bulunduğunuz ilin Seyahat Sağlık Merkez’inde bu aşıyı yaptırmalısınız. Aşı kartınız mutlaka yanınızda olsun. Havalimanında sizden göstermenizi isteyebilirler.
*Elektrik prizleri üçlü; tıpkı İngiltere’deki gibi. Bu yüzden İngiliz sistemine uygun adaptör bulundurmak gerekir.
*Musluk suyu içilmiyor.
*Türkiye ile saat farkı yok.
*Kenya’da kuru ve yağışlı olmak üzere iki mevsim var. Yağışlı ve tercih edilmeyen mevsim mart-haziran ayları arasındaki dönem. Buna karşın aralık-mart ve temmuz-ekim arasındaki kuru mevsim turizm sezonunun yüksek seyrettiği dönem oluyor.

Kenya’ya Ne Zaman Gidilir   :

Kenya’ya gitmek için en iyi dönem Temmuz –Ekim aralığına denk gelen bir tarihtir. Çünkü bu kuru dönemde hem yağış olasılığı düşüktür; hem de güney yarımkürede bulunulduğu için hava sıcaklığı Kenya için idealdir; yani aşırı sıcak yoktur. Yalnız safari için, Serengeti’den (Tanzanya) Masai Mara’ya doğru gerçekleşen Büyük Göç’ün en yoğun yaşandığı ay Ağustos tercih edilmelidir. Buna çok fazla sayıda hayvanı görebileceğiniz Eylül ayını da ilave edebiliriz. Ekim’den sonra ise Masai Mara’dan Serengeti’ye tersine bir göçe tanıklık edilir.

Kenya’ya Nasıl Gidilir   :

THY’nın İstanbul’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye her gün direk uçuşu var. Yolculuk 6 saat 15 dakika civarında sürüyor.
Buna alternatif olarak Qatar Airways’ın Doha aktarmalı; ya da Emirates’in Dubai aktarmalı uçuşlarını tercih edebilirsiniz.
Kenya içinde bir şehirden diğerine uçacaksanız, ülkenin hava yolu olan Kenya Airways’i tercih edebilirsiniz.

Havalimanı’ndan Kent Merkezine Ulaşım :

Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı Nairobi’nin yaklaşık 15 km kadar güney doğusunda kalıyor.  Eğer trafik yoksa taksiyle ya da sizi havalimanında karşılayacak kişinin aracıyla 15 dakika içinde Nairobi’nin merkezine ya da orada kalacağınız otele ulaşabilirsiniz. Gündüz saatlerinde trafiğin durumuna göre bu süre artabilir.

Kenya’ya Gelirken Yanınızda Getirmeniz Gerekenler :

*Sarı Humma Aşı Kartı  (Yellow Fever Certificate)
*Sivrisinek kovucu sprey (Off Max)
*50 faktörlü güneş kremi
*Güneş Gözlüğü
*Şapka
*Rahat giysi ve ayakkabılar
*El Hijyen jeli
*İngiliz sistemi priz için adaptör
*Dürbün
*Fotoğraf Makinası
*Sıtma İlacı

Kenya’nın Tarihi     :

Afrika’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Kenya’ya, ilk Arap tüccarlar gelmiş. Daha sonra ülkeye ilk gelen Avrupalılar 1498’de Portekizli gemiciler olmuş.
18.yüzyılda Araplar Kenya’ya tekrar hakim olmuş ve Portekizlileri buradan çıkarmışlar.
Sonrasında bir İngiliz şirketinin Kenya’yı Araplar’dan kiralamasıyla, 19. yüzyıl sonlarında ülke İngiliz sömürgesi haline gelmiş.
1952’de Jomo Kenyatta’nın liderliğinde ülkede İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesi başlamış. İlk yıllarda tutuklanarak 7 yıl hapse mahkum olan Jomo Kenyatta, hapisten çıktıktan sonra mücadelesine devam etmiş.
Nihayet Kenya 12 Aralık 1963’te bağımsızlığını ilan etmiş. Kenyatta’nın öldüğü 1978’e kadar başkanlık sistemi altında, tek devlet başkanı ve tek parti şeklinde rejim devam etmiş.

Kenya’nın Ekonomisi  :

Elverişli iklim koşulları sayesinde kendisine yeten ülkelerden biridir. Ülkenin en büyük gelir kaynağı tarımdan sağlanır. Başlıca tarımsal ürünler arasında çay, kahve, pirinç, buğday, patates, mısır, manyok, şeker kamışı, tropikal meyveler (ananas, mango, muz, papaya gibi..) kavun, karpuz,kavun, armut ve bazı sebzeler sayılabilir. Ayrıca tohumlarından böcek ilacı yapılan pirekapan otunun dünyadaki en büyük üreticisidir.

Kenya büyük bir çiçek üreticisidir. Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracatı var. Nakuru Gölü’ne giderken büyük bir çiçek çiftliği görmüştük.

Başlıca sanayi kolları arasında gıda, kimya, dokuma, deri, plastik, ayakkabı, sigara, metal sanayilerini ve petrol arıtmayı sayabiliriz.

Ülkede otlakların fazla olması sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık gelişmiştir.

Turizm Kenya ekonomisinde önemli bir yer tutar. Özellikle birçok yabancı turist Kenya’ya Masai Mara ve diğer milli parklarda safari yapmak için geliyor. Ayrıca Hint Okyanusu kıyısındaki kum plajları da turistler tarafından ilgi görüyor.

Kenya’da Alışveriş   :

Eğer Kenya’da alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka pazarlık yapmalısınız. Çünkü bazı satıcılar malın gerçek değerinin çok üstünde fiyat söyleyebiliyorlar. Yalnız pazarlık yapmayı bilmek gerekir. Piyasadaki fiyatlar hakkında biraz bilginiz olursa, ya da alacağınız malın değerini az çok tahmin edebilirseniz bu pazarlıkta işinizi kolaylaştırır.

Kenya’dan Afrika ya da Masai Mara konulu çok güzel resimler alabilirsiniz. Masai Mara’ya giderken Narok’tan sonra mola verdiğimiz yerdeki dükkanda çok hoş resimler vardı. Bunun dışında ahşap ve taştan yapılmış heykelcikler alabileceğiniz diğer hediyelikler arasında.

Kenya’da Yeme –İçme   :

Kenya’da daha çok et ve etle yapılan yemekler tercih ediliyor. Bunun yanı sıra salata ve çiğ sebzelerden çok emin olmadıkça uzak durmakta fayda var. Ananas, mango, papaya, muz gibi tropikal meyveler ülkede çok tüketiliyor.
Konaklayacağınız 4-5 yıldızlı otellerde ve lodgelarda daha çok uluslararası mutfağa özgü yemekleri buluyorsunuz.

Write A Comment

error: