UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Meteora, Yunanistan’ın en güzel köşelerinden biri olarak kabul edilir. Buraya giden arkadaşlarım Meteora’da karşılaştıkları birbirinden güzel manzaraları öve öve bitirememişlerdi. Aslında benim için bir hayli gecikmiş bir seyahatti. Yunanistan’a seneler önceki ilk gelişimde gitme fırsatı bulamamıştım. Ama bu sefer programa aldım. İyi ki de almışım, görür görmez hayran oldum. Müthiş güzellikteki hiç alışık olmadığım manzaralar beni büyüledi. Dev kayaların tepesine oturtulmuş manastırlar. Zaten Meteora’nın ismi “Göklere asılı “ anlamına gelen Yunanca “Meteoros” tan gelmektedir.

Buradaki ilk manastır 1336 yılında inşa edilmiş ve ardından bunu diğerleri izlemiş. 14. yüzyılda Yunanistan üzerine başlayan Türk akınları karşısında buradaki keşişler kendilerine güvenli bir yer aramaya başlamışlar. Meteora kayalıklarının erişilmezliği onlar için ideal bir inziva yeri olmuş.

Meteora’daki manastırları gezmek için mutlaka bir araca ihtiyaç var. Çünkü manastırlar arasındaki mesafeler bir hayli fazla. Biz de bunun için Atina’dan otobüsle ulaştığımız Meteora’da bir araç kiraladık. Meteora Car Rental acentesinden kiraladığımız araca günlük 50 euro ödedik.

Kalambaka şehri ile Kastraki köyünden oluşan Meteora’da toplam 6 manastır var. Bunların ziyarete açık olduğu gün ve saatler değişiklik gösteriyor. Her bir manastır haftanın en az bir günü ziyarete kapalı oluyor. Bu nedenle aynı gün hepsini gezmeniz mümkün değil. Zaten bence buna da gerek yok. Birkaç tanesini gezmek, diğerlerini de dışarıdan görmek bu yöreyi keşfetmeniz ve anlamanız için yeterli oluyor. Biz 4 tanesini gezme imkanı bulduk.

Manastırların her birine giriş ücreti olarak 3 euro ödeniyor. Manastırdaki kilise içinde fotoğraf çekmek yasak. Böyle bir durumda görevli hemen sizi uyarıyor.

Magalo Meteoro (Büyük Meteora) bu yörede ilk kurulan manastır. 1336’da keşiş Athanasios tarafından 623 metre yükseklikteki bir tepede kurulmuş. Manastıra erişmek için 270 basamağı tırmanmanız gerekiyor. Tüm manastırlar içinde en büyüğü olan bu manastır öncelikle gezilmesi gerekir. Salı günleri hariç her gün saat 9.00-15.00 arası ziyarete açık.
yunanistan - 30-Meteora.jpgBir diğer manastır Varlaam. 1518’de kurulmuş olan manastır Megalo Meteoro’dan sadece 700 metre ötede. Cuma günü hariç her gün saat 09.00-16.00 arasında ziyaret edilebiliyor. Geldiğimiz gün ziyarete kapalı olsa da, en güzel görüntü veren bu manastırın karşıdan seyretmek ve güzel fotoğraflarını çekmek beni tatmin etti.
yunanistan - 31-Meteora.jpgAgias Triados (Holy Trinity), tüm manastırlar içinde ulaşılması en zor olanı Çünkü aracınızı durdurduktan sonra, önce ana yoldan yürümeniz ve ardından 150 basamak yukarıya doğru tırmanmanız gerekiyor. Manastırda 1981’de “For your Eyes Only” adlı James Bond filminin bazı sahneleri de çekilmiş. Şu anda burada 4 rahip yaşamını sürdürmekteymiş. Manastır Perşembe hariç, diğer günler saat 9.00-17.00 arası ziyarete açık.
yunanistan - 32-Meteora.jpgKastraki köyünde konakladığımız için bize en uzak olan manastır Agiou Stefano idi. Tırmanmaya gerek olmadığından, ulaşılması en kolay olan bu manastır 1798’de inşa edilmiş. Manastır pazartesi günleri hariç diğer günler saat 09.00-13.30 ve 15.30-17.30 arası ziyarete açık. Manastırda halen 30 rahibe yaşamını sürdürmekteymiş.
yunanistan - 33-Meteora.jpg yunanistan - 34-Meteora.jpgAgias Varvaras Rousanou ikinci gezdiğimiz manastır oldu. Küçük bir ahşap köprüden geçerek ulaşılan manastır bugün 15 rahibeden oluşan bir tarikata ev sahipliği yapmaktadır. Çarşamba hariç her gün saat 9.00-17.00 arası ziyaret edilebilmektedir.

Kapalı olduğu için gezemediğimiz Agiou Nikolao, Kastraki köyüne en yakın olanıydı.

Meteora’ya Nasıl Ulaşılır  :

Eğer Atina’dan Meteora’ya gidecekseniz, tren, otobüs ve araba kiralama gibi üç alternatif var. Biz otobüsle gitmeyi tercih ettik. Arabayı ise Meteora’ya en yakın kent olan Kalambaka’da kiraladık. Atina’daki Liosion otobüs terminalinden sabah saat 07.00’de kalkan Trikala-Kalambaka otobüsü, saat 11.45’de Kalambaka’ya varıyor.
Meteora’dan bir sonraki gezi noktamız Selanik’e yine Kalambaka’dan Trikala aktarmalı otobüsle gittik.

Meteora’da Konaklama  :

Meteora’ya yakın olan Kastraki köyünde ya da Kalambaka’da konaklamada guesthouselar ön plana çıkıyor. Biz daha sakin olan Kastraki köyünü tercih ettik. Büyük Meteora manastırına 5 km uzaklıktaydı. Konakladığımız ve akşam yemeğini yediğimiz Guesthouse Batalogianni memnun kaldığımız bir tesis oldu. Oda geniş, ferah ve konforluydu. Üç kişilik oda için kahvaltı hariç 70 euro ödedik.

Meteora’da Yeme – İçme :

Gerek Kastraki’de, gerekse Kalambaka’da çok sayıda yemek alternatifi var. Zamanımızda kısıtlı olduğu için, konakladığımız Guesthouse Batalogianni karşısındaki Gardenia adlı tavernada öğle yemeğini yedik. Yemekleri lezzetliydi.

Write A Comment

error: