Kyoto’da kalırken yarım günümüzü Kyoto’nun 44 kilometre güneyinde yer alan tapınaklar şehri Nara’ya ayırmıştık. Trenle Kyoto’ya bir saat mesafedeki Nara tarihi, efsaneleri ve gelenekleriyle Japon kültürünü çok güzel yansıtan bir şehirdi. Bu yüzden mutlaka görülmesi gerekirdi.

Nara 710 yılında Yamato Ovasında kurulmuş. Yemyeşil alçak tepelerle çevrili. Kurulmasının ardından 710-784 yılları arasında Japonya’ya başkentlik yapmış. Buna göre Japonya’nın ilk başkenti. O dönem ülkenin de “altın çağı” imiş. Çin medeniyetinin etkisi altında her şey Japonya’ya adapte edilmiş. Çinli sanatçılar, bilginler Nara’ya gelmişler. Oradakilere ipek dokumasını, kuyumculuğu, lake sanatını, mimariyi  ve inşaat yapımını öğretmişler. Kısa sürede bu sanatlar gelişip serpilmiş. Yine o dönemde Budizm de Çin’den gelip Japonya’da yerleşmiş. Böylece Nara başkentlik yaptığı dönemde Budizmin güçlü bir merkezi olmuş.

Nara UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiş eski ve tarihi bir şehir. Dama tahtası gibi birbirini kesen sokaklardan oluşan Nara, eski Çin şehri Chang-an modeli üzerine kurulmuş. Bu şehirde önemli tapınaklar var. Bunlar içinde en önemlisi Todai-ji Tapınağı. Biz de gezimize Nara parkından ve bu parkın içinde yer alan Todai-ji tapınağından başladık.

*Nara Parkı    :   

Nara Parkı Nara’nın bir yerde akciğeri. Göletleri, ağaçlık alanları ve tapınaklarıyla dinlendirici bir yer. Japonların özellikle hafta sonları çocuklarıyla geldiği ve keyifli zaman geçirdiği bir yer. Parkın bir özelliği de geyiklerin yaşam alanı olması. Sayıları 1200 civarında olduğu söylenen geyikler parkta ve tapınakların çevresinde serbestçe dolaşıyor. Onları seve biliyorsunuz. İnsanlara son derece alışkınlar. Bu arada geyiğin Şinto dininde kutsal bir hayvan olduğunu da belirtelim.

Japonya - japonya.47.jpg

Japonya - japonya.48.jpg

*Todai-ji Tapınağı  : 

Kent merkezinin kuzey doğusunda kalan tapınak, JR Nara tren garına yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta. Her gün saat 07.30-17.30 arası ziyarete açık. Tren garında indikten sonra önce Nara Parkı’na oradan da biraz ilerideki tapınağa kadar geze geze yürüdük.

Todai-ji Japonya’nın en heybetli tapınaklarından biri. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tapınağa, 19 metre yüksekliğindeki büyük güney kapısı Nandaimon’dan geçerek giriliyor. Yapımı 752 yılında tamamlanmış olan tapınağı İmparator Shomyu inşa ettirmiş. Burası bir tapınak kompleksi. Tapınağın ana mekanı Büyük Daibutsu Köşkü. Bu görkemli köşk 747-751 yılları arasında inşa edilmiş. İç kısmında büyük salonda Buda’nın altın yaldızlı bronzdan büyük bir heykeli var. 15 metre uzunluğundaki bu heykel dünyanın en büyük bronz heykeli. Gerek yangınlar, gerekse depremler heykelin başını birçok kez yerinden çıkarmaya neden olduysa da, şu andaki baş 1692 yılından kalma. 752 yılında dökümü yapılan bu heykelde yüzlerce ton eritilmiş bronz kullanılmış.

Japonya - japonya.49.jpg Japonya - japonya.50-1.jpg Japonya - japonya.51-1.jpg

*Kasuga Taisha Şinto Mabedi :

Todai-ji Tapınağı’nın 1,2 kilometre kadar güney doğusunda, Wakakusa dağının ormanlı yamaçlarında yer alıyor. Burası Nara’nın en önemli Şinto mabedi. 8.yüzyılda güçlü Fujiwara ailesi tarafından kurulmuş.
Tapınak saat 09.00-16.00 arası ziyaret edilebiliyor.

*Kofuku-ji Tapınağı  :

Nara’nın ana tapınaklarından biri olan Kofuku-ji, Kintetsu-Nara tren istasyonundan 300 metre kadar ötede yer alıyor. Buradaki beş katlı pagoda Nara’nın simgesi. Kyoto’daki Toji Tapınağı’ndan sonra, 55 metreyle Japonya’daki en yüksek pagodalardan biri. İlk yapılışı 730 yılına tarihleniyor. Fakat Muromachi stiliyle 1426’da yeniden yapılmış. Çevresinde bir sürü köşk yer alıyor.

Japonya - japonya.52.jpg

Nara’da Yeme – İçme :

Nara’da öğle yemeğini Nara Parkı’na yürüme mesafesindeki Tsukihitei adlı restoranda yedik. Yemeklerin lezzetinden memnun kaldık. Bir de buna alternatif olarak tren garına yaklaşık on dakika yürüme mesafesindeki Edogawa Naramachi‘yi öneririm. İç kısmı Japon geleneklerine göre Zen stilinde dekore edilmiş restoranda fiyatlar biraz yüksek olsa da, yemekleri beğeniliyor.

 

Write A Comment

error: