Kyoto’dan Osaka’ya geçerken “Special Rapid Service “ adı verilen hızlı trene bindik. Çünkü bu hat üzerinde Shinkansen kullanamıyorduk. Tabii yine bir hafta süreyle geçerli olan JR Pass’larımızı trene binerken gösterdik. Osaka’ya varışımız sadece 30 dakika sürmüştü.

Osaka Japonya’nın başkent Tokyo ve Yokohama’dan sonra üçüncü büyük şehri. Nüfusu 2,7 milyon civarında. Büyük Okyanus kıyısında,Yodo nehrinin denize döküldüğü noktada yer alıyor. Kalesi, tapınakları, kiraz ağaçları ve sıcak insanlarıyla bilinen Osaka, Japonya’nın Venedik’i ya da Su Şehri olarak adlandırılıyor.

Tarihine baktığımızda 1930’larda bir sanayi gücü haline geldiğini görüyoruz. Bugün de ülkenin ticaret merkezi olarak biliniyor.

Merkez Osaka iki ana semte bölünmüş. Biri şehrin büyük otelleri, restoranları, alışveriş bölgelerini içine alan kuzeydeki Kita (Umeda). Diğeri ise güneydeki Minami. Burası yaşayan şehir merkezi Namba ve Shinsaibashi’yi içine alıyor.

Osaka’da yağmurlu bir güne denk gelmiştik. Japonya’ya geldiğimizden beri ilk kez yağmurla karşılaşıyorduk. Burada iki gece konaklayacaktık. İlk günü Osaka’ya ayırmıştık. İkinci gün ise trenle Hiroşima’ya gidecek ve akşamında Osaka’ya geri dönecektik. Çünkü bir sonraki gün İstanbul’a Seul üzerinden olan uçuşumuz Korean Air ile Osaka’dandı. Yalnız buraya gelip bizim yaptığımız gibi Osaka ve Hiroşima’yı arka arkaya gezecek olanlara, iki yerine üç gün ayırmalarını tavsiye ederim. Bu şekilde daha rahat gezerler ve daha çok yer görmüş olurlar. Biz sadece iki gün ayırabildiğimiz için, Osaka biraz eksik kaldı.

Japonya’ya gelenlerin Tokyo, Kyoto ve Hiroşima ile birlikte görmesi gereken şehirlerden biridir Osaka. Biz de otele yerleşmenin ardından, şehri keşfetmeye buranın en önemli eseri kabul edilen tarihi Osaka Kalesi’nden başladık.

Osaka’da Ulaşım :

Osaka’da bir yerden bir yere ulaşmak için en iyi yol metroyu kullanmaktır. Osaka metro bilet fiyatları gidilecek yerin mesafesine göre değişir. Yakın yerlere tek hat üzerinden gidildiğinde metro biletine 180 JPY öderken, eğer hat değiştirerek gidecek olursanız 240 JPY ödemek zorunda kalırsınız. Biraz daha uzak mesafelere hat değiştirerek gitmek istediğinizde, bu sefer 280 JPY ödersiniz. Metro biletini seçim yaparak Tokyo’da olduğu gibi otomatik makinalardan alıyorsunuz. Çocuk biletine tam biletin yarısı kadar ödeniyor.

Kansai Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin 50 km. güney batısında, suni bir adacığın üzerinde yer alıyor. Havalimanına gerek trenle, gerekse otobüsle ulaşabiliyorsunuz. Nankai Express Airport treni sizi 50 dakikada havalimanına ulaştırıyor. Ödenen ücret 920 JPY (2016’da) . Bir diğer alternatif ise Namba istasyonuna gidip buradan Nankai Express Rapid ile 35 dakikada havalimanına ulaşmak. Bunun için ödenen ücret : 1150 JPY (2016’da)

Osaka’da gezerken hem bir metro planını, hem de bir şehir planını yanınızda bulundurmanız sizin için yararlı olur. Daha hızlı karar verir, bir yerden bir yere geçişleri doğru bir şekilde yapıp daha az zaman kaybetmiş olursunuz.

Osaka’da Gezilecek Yerler  :

*Osaka Kalesi  :

Osaka Kale’sini görür görmez mimarisinden etkilendiğimi söyleyebilirim. Gerçekten şehrin bu en önemli eseri göz kamaştırıcıydı.

Tarihi kale general Toyotomi Hideyoshi’nin isteği üzerine 1586’da inşa edilmiş. Nobunaga Oda on yıl süren bir kuşatma sonucu ele geçirdiği Honganji tapınağı üzerine Osaka Kalesini yaptırmış. Burası yapıldıktan sonra Japon yöneticilerinin sürekli rezidansı olmuş. Hideyoshi’nin ölümünden sonra ise siyasi güç Tokugawa Şogunluğu’na geçmişti (Japonya tarihine bakabilirsiniz). Kale 1615’te Tokugawa Şogunluğu tarafından kuşatılıp yıkılmış. Ardından ikinci şogun Hidetada tarafından 1620’de yeniden inşa edilmiş. Tamamlanması on yıl kadar sürmüş. 1665’de yıldırım düşmesi sonucu yıkılan ana kuleden sonra, kalenin kalan kısımları da 1868’de yanmış. Bugünkü kale ise 1931 yılından kalma. Halkın da desteğiyle o tarihte yeniden inşa edilen kale, ilk yapılan kaleye göre daha küçük olmasına rağmen, yine de onun heybeti hakkında bir fikir veriyor. Bugün ülkenin en büyük kalesi olarak kabul ediliyor.

Osawa Nehir’inin yanında bulunan kaleye girmek için taş köprüyü kullanıyoruz. Kaleye ilgi bir hayli fazla. Kaleye girerken yağmur da başlıyor. Kaleye çıktıktan sonra, buradan nehirle birlikte güzel bir panoramik Osaka manzarası ile karşılaşıyoruz. Hava yağmurdan dolayı biraz puslu ve ışık az olsa da, yine de çıktığımıza değiyor.

Saat 09.00-17.00 arası ziyarete açık olan Osaka Kalesi’ne giriş ücreti olarak 600 JPY (2016’da) ödeniyor.

Japonya - japonya.53.jpg Japonya - japonya.54.jpg

*Namba – Dotonbori  :

Osaka’da gezecek pek fazla zamanımız olmadığından, kaleden ayrıldıktan sonra doğruca metroyla kentin merkezi olan Namba’ya gittik. Namba kentin güneyindeki Minami bölgesinde yer alıyor. Osaka’nın en canlı ve renkli yeri. Yaşayan bir semt. Gündüz olsun, gece olsun her zaman kalabalık, cıvıl cıvıl. Her taraf barlar, restoranlar, kafeler, gece kulüpleri, çeşitli dükkanlar ve alışveriş merkezleri ile dolu. Bu kadar kalabalık olmasına rağmen, sokaklar tertemiz. Yerdeki mazgallara bile çiçek desenleri işlenmiş.

Dotonbori ise buradaki kanala paralel uzanan yaya yolu. Osaka’nın da en önemli caddesi. Aynı zamanda Osaka’nın gece hayatıyla bilinen kısmı. Cadde üzerinde sinemalar, tiyatrolar, restoranlar, kafeler, barlar, dükkanlar var. Burada her yaştan, her milletten insanı görebiliyorsunuz. Bazı gençlerin farklı saç modelleri, kıyafetleri, makyajları dikkat çekici.

Namba metro istasyonunda indikten sonra Dotombori’ye kadar yürüdük. Yaya yolunda biraz turladıktan sonra, akşamüstü saatlerinde oradaki Honolulu adlı kafeye oturduk. Bir şeyler içip, biraz dinlenerek keyifli zaman geçirdik.

Dünyada bazı şehirler vardır; hem gündüzü, hem de gecesiyle görmek gerekir. Hatta gece daha bir güzeldir. İşte Osaka öyle bir şehir. Tokyo’nun bazı semtleri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Namba sokakları, özellikle de Dotombori’nin arkasında kalan, kanalın geçtiği dar sokak dev tabelaların neonlarıyla gece ışıl ışıldı.

Japonya - japonya.55.jpg

 *Umeda Sky Building :

 Mimar Hara Hirochi’nin projesiyle 1993’te yapımıştır. Buradaki seyir terasından nehirler, köprüler şehri Osaka’nın 360 derecelik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Fütürist bir yapı olan gökdelen 173 metre yüksekliğindedir.

*Budist tapınak Shitenno-ji :

593’de Prens Shotoku tarafından inşa ettirilmiş olan tapınak Japon Budizm’inin doğduğu yer olarak kabul ediliyor. Birçok kez yangınla harap olmuş. Son yapımı ise 1965’de gerçekleşmiş.

*Universal Studios Japan  :   

Burası genelde çocukların ilgisini çeken bir yer. 2001’de açılmış. Buradaki dokuz tane tema alanı var. Bunun yanı sıra birçok restoran ve eğlence yerleri bulunuyor.

*Kaiyukan Akvaryumu :

Dünyanın en görülmeye değer akvaryumlarından biridir. Bu büyük akvaryumda köpek balıkları, vatozlar, penguenler ve çok çeşitli balıkları görebilirsiniz.

Osaka’da Alışveriş  :

Japonya’daki diğer şehirler gibi, Osaka da alışveriş meraklılarının birçok şeyi bulabileceği bir şehirdir. Osaka alışveriş merkezlerinin, pasajlarının yoğun olduğu yer Minami (Shinsaibashi) bölgesidir. Burada çok sayıda seçenek karşınıza çıkar. Özellikle bölgenin ana caddesi Mido-Suji’de ünlü markaların, tasarım ürünlerinin satıldığı mağaza ve butikler yer alır. Birçok ürünü bulabileceğiniz buradaki Doguya-suji adlı AVM’yi ziyaret edebilirsiniz. Elektronik ürünler satan Big Camera mağazası yine Namba semtindedir.

Cep telefonu, tablet, fotoğraf makinesi şarj aleti gibi elektronik bir ürün satın almayı düşünüyorsanız, şehrin kuzeyindeki Umeda semtine gitmeniz gerekir. Burası Osaka’nın elektronik merkezidir.

Osaka’da Yeme – İçme  :

Osaka’nın spesialitesi Okonomiyaki. İçine dana eti, domuz eti, yumurta, sebze, peynir,  karides, kalamar gibi çeşitli şeyler konan bir çeşit hamur işi. Pizza gibi yuvarlak. Bunun da Osaka’da en iyi yapıldığı yerlerden birisi Dotonbori’deki Chibo. Fiyat gayet uygun. Özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları çok kalabalık. Üst katı da olmasına rağmen,yer bulmak zor oluyor.

Japonya - japonya.56.jpg

Ayrıca Osaka’da deniz ürünleri çok tercih ediliyor. Çok sayıda restoran var. Özellikle de yengeç en çok yenen deniz ürünlerinin başında geliyor. Sadece yengeç yenen restoranlar var.

Write A Comment

error: